ADİL PAYLAŞTIRMA MASALI
Nejdet Kubilay

Nejdet Kubilay

DOĞRU SİNYAL

ADİL PAYLAŞTIRMA MASALI

19 Aralık 2019 - 16:54

Aslan, kurt ve tilki arkadaş olup avlanmaya çıkmışlar. Günün sonunda, bir öküz, bir keçi ve bir de tavşan avlayan kafadarlar avlarını bir mağaraya getirmişler. Aslan, kurda dönerek “Hadi bakalım!.” demiş . “Şu hayvanları paylaştır da karnımızı doyuralım.” demiş. Kurt ezile büzüle: “Ey büyük sultanım.” demiş. “Şu öküzü siz buyurun, keçi benim, tavşan da tilki kardeşin olsun.” demiş. Aslan birden çok kızmış. Ve “Bre küstah!” demiş. Sen kim oluyorsun? Ben varken sana pay etmek düşer mi?” Sonra da bir pençe darbesiyle kurdu yere sermiş. Bu kez tilkiye dönüp “Öyle aval aval bakma da paylaştır şu avları bakalım.” demiş. Tilki “Pay etmek haddim değil ama madem emir buyurdunuz söyleyeyim. Tavşan sabah kahvaltınız, öküz öğle yemeğiniz olur. Keçiyi de akşam yersiniz.” demiş. Aslan bu paylaştırmadan çok hoşlanmış ve tilkiye, bu kadar adil bir paylaştırmayı nereden öğrendiğini sormuş. Tilki de: “Yüce efendim!” demiş. “Şu haddini bilmez kurdun halinden öğrendim.” demiş.

Devlet anlayışı var olduğundan bu yana vergi de varlığını sürdürüyor. Vergi  devlet var oldukça olacak ancak verginin adaletli olmaması, fakirin daha  fakir zenginin daha da zengin olması anlamına gelir.
‘’Vergide adalet” dendiğinde ilk akla gelen az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gelmektedir. Ancak dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birine sahip olan Türkiye’de yıllardır bütün vergi yükü ücret geliri ile yaşam mücadelesi veren işçilerin, kamu emekçilerinin omuzlarına yıkılmaktadır.

Doğrudan vergi, geliriniz oranında vergi vermenizdir. Şirketlerin ödediği kurumlar vergisi, kişilerin ödediği gelir vergisi doğrudan vergiye örnek. Doğrudan vergi adaletlidir, devletin ekonomik yükünü fakirin sırtından alırken, daha güçlü olan zengine yükler.

Hemen hemen tüm dünyada dolaylı vergilerin genel vergi tahsilatı içerisindeki payı azaltılırken, Türkiye'de ise aksine artarak vergide adaletsizlik yaratılıyor.

Günümüz TÜRKİYE ‘ sinde adaletsiz vergi sistemi bundan daha güzel nasil anlatibilirki.

ANLAŞILMASI  DİLEĞİYLE
          SEVGİLERİMLE...

YORUMLAR

  • 4 Yorum