YOKSULLUK MÜCADELECİSİ
Semra iğtaç

Semra iğtaç

MÜCADELENİN RUHU

YOKSULLUK MÜCADELECİSİ

30 Mayıs 2020 - 13:11

Ekonomik krizlerden önce de sonra da yoksul olan, hep yoksul kalacağını düşünen, yoksulluğu kader gibi yaşayanlar, “en alttakiler"; Fakirin halinden fakir anlar diyerek yoksunluğundan utanır. Gariban sessizliğini her zaman korur.

Yoksulların  karamsarlık duvarlarını yıkan, fakirliğin sakınılacak bir şey olmadığını, sosyal adaletsizliğe son verilebilebilir umudunu çoğaltan, akıllara yerleştiren bir isimdir Özcan Purçu. Bugün Can Radyo'da Mücadele'nin Ruhu programımın canlı yayın konuğuydu. Program sırasında çok sayıda telefon ve mesaj aldım. Santral adeta kilitlendi. Format dışına çıkıp canlı telefon bağlantısı bile aldık. CHP 'nin çok sevilen İzmir Milletvekillerinden Purçu'ya sevgi ve yardım isteği mesajları yağdı. Gariban dostu, yoksul mücadelecisi emekçisi Purçu, kimsesizin kimsesi olmak adına kent yoksullarına adamış kendini. Yayında şehirin kıyısında ekmek kavgasıyla yaşayan bir kadından bahsetti. "Biz ekmeğimizi çöpten çıkarıyoruz. İnsanlar bu hayvanlara mama getiriyorlar ama bizleri hiç düşünmüyorlar" dedi. Bu çok gücüme gitti. Biz birbirimizi düşünen bir toplumduk. Bunu tekrar hayata geçirmeye çalışıyoruz" sözlerini de ekledi. Belli etmese de gözleri dolu doluydu. Yoksulluğu içselleştirmişti. Halkın yaralarını kendi adına partisi adına sarmaya çalışıyordu. Görevde olduğum süre içinde ülkem için, vatandaşlarım için kimseyi ayırt etmeden daha eşit daha demokratik ve daha özgür bir ülke geleceği için mücadele edeceğini  yineledi. Yayın bitti. Bu sefer benim yüreğime bir hüzün çöktü.

Şehir dışına bırakılmış kedi ve köpeklere mama getirenler keşke 3 çocuğuyla yaşam mücadelesi veren o kadını da insan olarak görebilselerdi. Acımadan, küçümsemeden halini hatırını sorsalardı.  Gururu incinen o kadının bu durumunu Özcan Purçu ile paylaşması vekil tarafından değer görmesi öz saygısını koruması açısından çok önemli. Ülkemizde yoksulluk görmek istemediğimiz, ama gözümüzün önünde, bedenimizin üstünde, ruhumuzun derinlerinde her yerde hissetiğimiz, sorunumuzdur. O yoksul kadının isyanı, "Canım şimdi ne gerek var bunu konuşmaya hem yoksulluk yok ki, hani Nerede! diyenlere de en iyi cevaptır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum