ŞİRİN DENİZ KAFALI YAZDI: " BERLİN'DE HAKİMLER VAR!...
Şirin Deniz Kafalı

Şirin Deniz Kafalı

ŞİRİN DENİZ KAFALI YAZDI: " BERLİN'DE HAKİMLER VAR! ANKARA'DA YOK MU?

23 Aralık 2020 - 13:56

''Prusya Kralı II. Friedrich'in Berlin yakınlarındaki Potsdam'da yeni bir saray yaptırmak için beğendiği arazide bulunan bir değirmenci, kralın görevlendirdiği kişiler tarafından mülkünü satması için ikna edilemez. Değirmenci, mülkün ailesinden miras kaldığını ve asla satmayacağını söyler. Bunun üzerine II. Friedrich değirmenciyi sarayına çağırır ve isteğini bizzat dile getirir. 
Yeniden ret cevabı alması üzerine ''Sen benim kral olduğumu bilmiyor musun?' diyerek hiddetlenir. 
Bunun üzerine de değirmenci ise "Haklısınız efendim; ama siz de biliniz ki Berlin'de hâkimler var!’ şeklinde karşılık verir.''

Berlin'de Kamulaştırma Kanunu nasıl işler bilmiyoruz ama sanki biz buralarda başka şeyler yaşar olduk.
Kamu faydasına; özel ve hak sahipli olup tek bir yazıyla kamulaştırılan belli bir zaman sonunda resmi yazılarla tekrar satılarak özelleştirilen araziler...Atadan kalma emek emek işlenmiş, her mevsim ayrı ekilmiş, biçilmiş, geliriyle çocuklar okutulmuş araziler.

Bundan bir kaç yıl önce yakınımın başına gelmiş bi olay..Sadece bize değil çoğu insana yapılmıştır bu ama kamuoyuna yansımıyor dediğim, öyle olduğunu da sabah haberlerinde izlediğim ama tabi her kanalın yer vermeyeceği bi olay.

Zeytin ağaçlarıyla dolu havası mis her bahar çiçek açan, zeytin toplama mevsimi dışında baharlarda "benim buralar " diyerek çoluğu çocuğu toplayıp şöyle bi nefes almaya gittiğiniz atadan kalma, tapulu, her sene işlediğiniz araziniz..Sizin araziniz.. Öldükten sonra çocuklarınıza kalacak yahut işler kötü giderse çocuklarınız okusun diye belki de ev almak için ilerde satıp değerlendirebileceğiniz, sizi eminde hissettiren araziniz..
Her an bir yazı gelip kamulaştırılabilir...
Vatanıma canım feda diyen insanlarız biz hayır mı diyeceğiz !
Kamu yararınaysa boynumuz kıldan ince...
Aradan geçecek iki sene...
Yine çoluğu çocuğu toplayıp bir bahar ayında bi bakacağız uzaktan..
"Burası bizimdi çocuklar; ülkemize lazım faydalı olacak diye aldılar. Bizim arazimizi seçtiler bu bizim için ayrıcalıktır" diye böbürlenirken gözlerimiz bizden alındıktan sonra tekrar özelleştirilmiş, bir başka ağa babaya satılmış geniiiiş bir arazinin içindeki tatil köyüne, belki muhteşem bir otele bakıyor mu olacağız?

Bütün dünyada Adaletin temsili olmuş Berlin'deki Değirmen şuan sarayın dışında...Zamanın hükümdarı köylünün tek bir cevabına boyun eğmiş...
"Berlin'de Hakimler var!"

1917 yılının son günü 31 Aralık'ta, Potsdam'daki Sanssouci Sarayı'nın karşısında, karların arasında öyle uzaktan bu değirmene bakan "Mustafa Kemal" neler düşünmüştü oysa.... 
(bknz.İş Bankası Kültür Yayınları ''Geyikli Park'')

Dün; Ağrı'da sadece 4 yaşında Leyla Aydemir'in katili tahliye oldu.
Atam orda adaletin temsili değirmene o gün bakarken bunları da düşünmüş müydü?

Hükümdarı dize getiren Hakimler Berlin'de var da Ankara'da yok mu?

Covid 19 aşısı vurulan bir kişi pozitif...
Can derdindeyiz tabii...

YORUMLAR

  • 0 Yorum