YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRAYI ZİMMETİNE GEÇİREN BAŞKAN CELİL ANIK'IN YARGILANMA SÜRECİNİ ANLATAN  AVUKAT CEREN ÇİMEN,"GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ"

Can Radyo'da Gökhan Kafalı ile Ege'nin Gündemi Programının Konuğu Avukat Ceren Çimen oldu.

YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRAYI ZİMMETİNE GEÇİREN BAŞKAN CELİL ANIK'IN YARGILANMA SÜRECİNİ ANLATAN  AVUKAT CEREN ÇİMEN,"GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ"

Can Radyo'da Gökhan Kafalı ile Ege'nin Gündemi Programının Konuğu Avukat Ceren Çimen oldu.

YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRAYI ZİMMETİNE GEÇİREN BAŞKAN CELİL ANIK'IN YARGILANMA SÜRECİNİ ANLATAN  AVUKAT CEREN ÇİMEN,
15 Ekim 2021 - 15:01


BÜŞRA IRMAK-CANHABER

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Adayı Özkan Özbay'ın hukuki danışmanlığını yapan Çimen, mevcut başkan Celil Anık hakkında açılan zimmet davasını anlattı. Kendisini “Zaman zaman avans kullandığım oldu" şeklinde savunan Anık'a cevap veren Avukat Ceren Çimen, " Burası bir meslek odası ve odanın başkanı buradan avans alamaz, kullanmaz." açıklamasında bulundu.

Programdan satır başları şöyle...

"GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ"

954 bin lirayı zimmetine geçirmekten yargılanan Celil Anık, kendisini, "Zaman zaman avans aldım" şeklinde savundu. Avukat Ceren Çimen süreci şöyle anlattı:

"Böyle bir davanın varlığını inkar etmek imkansız. İşin aslı tek bir dava da değil. Bahsi geçen dava toplamda dokuz tane ağır ceza dosyasının birleşiminden oluşuyor. Dosya kapsamında yürütülen suçlardan bahsetmek istiyorum. Kullanma zimmeti, doğrudan zimmet, resmi belgede sahtecilik, hizmet nedeniyle görevi kullanma, denetim açısından görevi kötüye kullanma ve denetim görevini ihmal etmek gibi başlıklar halinde sayabiliriz. Şimdi mevcut başkan şu an yaptığı açıklamalarda bu suçlamalardan yargılandığını kabul etmiyor. Her yargılamada bir tutuklu yargılama olabileceği gibi tutuksuz yargılama da olabilir. Mevcut başkan Celil Anık da şu an tutuksuz yargılanıyor. Ancak işlenen bir takım suçların ispatlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Bir takım bilirkişi raporları var. Celil Başkan bir duruşmada şöyle bir şey söylüyor: 954 bin TL kullandım. Bu parayı geri yerine koymuş olsanız bile bu bir zimmet suçudur ve bu parayı avans olarak aldığını söylüyor. Şunu da belirtmek istiyorum. Burası bir meslek odası ve buranın başkanı avans alamaz, avans kullanamaz. Bir insanın 954 bin avans alabilmesi için maaşının ne kadar olması gerekiyor? Kendisini savunurken de 'bakın ben dışarıdayım, böyle bir şey olsa dışarıda olur muydum?' şeklinde çok basit bir cümle kuruyor. Görünen köy kılavuz istemez."


 

ODANIN ÜYELERİNE ÜCRETSİZ HUKUKİ DANIŞMANLIK HİZMETİ GELECEK


Gökan Kafalı'nın, "SGK, taksi sahiplerine sigortasız çalışan şoförlere ilişkili olarak trafik cezalarını dayanak yaparak idari yaptırım uyguluyor. Bu yaptırımlar neler? Hukuken yasaya uygun mu?" sorusuna cevap veren Çimen," İşverene idari para cezası uyguluyorlar. Mevzuatta taksi sahipleri için özel bir uygulama var. Bir ay içinde 10 günü aşmayan çalışmada şoförü sigortalı göstermek zorunda değilsiniz. 10 güne kadar şoför kendi bildirecek, primini kendi yatıracak. Ancak SGK buna bakmadan ceza yazıyor. Örneğin sadece pazar günü çalışan şoföre trafik cezası kesiliyor.  SGK yeni uygulamasında, yasada böyle bir şey olmamasına rağmen kendisi yeni uygulama icat etmiş diyebiliriz, o trafik cezasını gerekçe göstererek işverene sigortasız işçi çalıştırmaktan idari para cezası uygulanıyor. Ancak bu mümkün değil. SGK'nın bunu bizzat kendisinin tespit etmesi gerekir. Burada Trafik Şubenin kestiği bir cezayı dayanak göstererek yazılan cezaların iptali gerçekleşiyor.

Şimdi Özkan beyin çok güzel bir projesi var. Oda bünyesinde bir hukuki danışmanlık masası kurmak istiyor.  Tabi bu davaya dönüşürse uygulama konusunda değişiklikler olabilir ama en azından bir yol gösterme işleminin ücretsiz verilmesi  istiyor. Bunu da Oda, ayrı bir masa kurup oradaki avukatın ücretini kendi üstlenip üyelerine ücretsiz hukuki danışmanlık vermek istiyor. "

YORUMLAR

  • 0 Yorum