TUMED Başkanı Yalçın:"Bir kişiyi kurtarmak aslında bin kişiyi kurtarmaktır"

Can Radyo'da Nejdet Kubilay ile Doğru Sinyal Programının Konuğu İzmir Toplumsal Uyuşturucu ile Mücadele ve Eğitim Derneği Başkanı Bedri Yalçın oldu.

TUMED Başkanı Yalçın:"Bir kişiyi kurtarmak aslında bin kişiyi kurtarmaktır"

Can Radyo'da Nejdet Kubilay ile Doğru Sinyal Programının Konuğu İzmir Toplumsal Uyuşturucu ile Mücadele ve Eğitim Derneği Başkanı Bedri Yalçın oldu.

TUMED Başkanı Yalçın:
26 Eylül 2020 - 16:10

Programdan satır başları şöyle...

Anne babaların çocuklarını uyuşturucudan nasıl koruyacaklarını anlatan Yalçın:
"Aileler ve özellikle anneler bize ulaşıyor. Bizim en büyük hedefimiz anneleri, babaları bilgilendirmek.  Özellikle 10 ile 20 yaş arası çocuğu olan ebeveynler çocuklarınızın cep telefonlarına şifre koymasına izin vermeyin ve kontrol edin. Çocuklarınızın odasının kapısını kilitlemesine izin vermeyin. Çocuklarınız çok uyuyorsa ya da çok az uyuyorsa dikkat edin." diye konuştu.

Dernek hakkında bilgi veren Yalçın:"Ne bir belediyeden ne bir kamu kurumundan destek almıyoruz. Hiçbir iş insanı siz bir kamu hizmeti yapıyorusunuz diye kapımızı çalmadı. Kimse bana bulaşmaz demesin. Bizim burada yaptığımız iş kendimiz için yaptığımız bir iş değil. Biz burada tüm toplum için, tüm aileleler için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bir kişiyi kurtarmak aslında bin kişiyi kurtarmak demektir diyen Yalçın bu konuda yapılacaklar hakkında bilgi verdi:"İzmir Narkotik Şube'nin whatsapp hattı 0552 155 35 35'tir. Buraya gönderilen her ihbar kesinlikle değerlendiriliyor. Burada akıllara şu soru geliyor:"Benim kimlik bilgilerim açığa çıkar mı?" Bu konuda İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve narkotik şube müdürümüz çok hassaslar, duyarlılar. Eskiden şu mantık vardı: "Ben muhbir miyim?" Öyle düşünülmemeli. Bu konu vatan millet meselesi. Bizim derdimiz çoluğumuz çocuğumuz.İzmir TUMED sosyal medya hesaplarından bizi takip edebilirler. Bize buradan ulaşabilirler. Bize buradan gelen her çağrıya geri dönüyoruz. Ancak şahıs tedaviyi kabul etmiyorsa bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Kişi 18 yaşından büyük ve artık ailesine zarar veriyorsa aile bunu şikayet edebilir ve bağımlı arkadaşımız Amatem'e yatırılır.Madde kullanan arkadaşlarımızla konuştuğumuzda şunu söylüyorum: Sen kızının ya da oğlunun madde kullanan birisiyle evlenmesini ister misin? Madde kullanan bile hayır diyor." dedi.

Uyuşturucuyu bırakanların iş bulamadıkları vurgulayan Yalçın:"Sevgili iş insanları, işletme sahipleri bu bizim ülkemizin kanayan yarası. Uyuşturucudan sicili olan kişiyi kimse işe almıyor. Yıllarca kullanmamış olsa bile işe alınmıyor. Bu insanları topluma kazandırmamız gerekiyor. Bu kişiler ne ailelerine bakabiliyor ne kendilerine bakabiliyor. Şunu söyleyebilirim: Açlık oyunu bozar."
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Necat Tüysüzoğlu
    2 ay önce
    Yapı*** büyük bir sosyal hizmettir ve bu hizmet hiç bir maddi çıkar beklemeden yapılıyorsa değeri ölçülemez. Harikasınız. Gündoğdu Halk Konseyi olarak sizleri yürekten tebrik ediyor, başarılarınızın dev***ını temenni ediyoruz.