Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki, "Bize Kravatlarımızı Çıkarttırmayın"

Can Radyo'da Gökhan Kafalı ile Ege'nin Gündemi programının konuğu Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki oldu. Belediyeler ile memur sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan ve memurları mağdur eden zimmet çıkarma işlemi Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki tarafından anlatıldı.

Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki, "Bize Kravatlarımızı Çıkarttırmayın"

Can Radyo'da Gökhan Kafalı ile Ege'nin Gündemi programının konuğu Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki oldu. Belediyeler ile memur sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan ve memurları mağdur eden zimmet çıkarma işlemi Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki tarafından anlatıldı.

Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki,
22 Kasım 2021 - 16:47

BÜŞRA IRMAK-CANHABER

2012 yılında toplu iş sözleşmelerine getirilen üst sınır belediye memurlarını mağdur etmeye devam ediyor. Belediyeler ile memur sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan zimmet çıkarma işleminin ileride daha büyük sorunlara neden olabileceğini dile getiren Eşki,"Toplu iş sözleşmesine af istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Programdan satır başları şöyle...
 

"SAYIŞTAYIN YOĞUN DENETİMİ VAR"


Belediye memurları yıllardır bir kıskaçta tutulma durumu var. Emekli olmuş olan birçok belediye memuru sendikalı olmak için çok mücadele vermişler. Toplu iş sözleşmesi sürecini yıllarca sürdürmüşler. 2012 yılında hükümet toplu iş sözleşmesine bir üst sınır getiriyor.  Normalde anayasa içerisinde toplu iş sözleşmelerine bir üst sınır yok. O günün şartlarında 1140 TL bir üst sınır getirilmiş.Bunun aşılmaması konusunda sayıştayda yoğun bir denetim var. Özellikle CHP'li belediyelerde bu sınır aşılmış, AKP'li belediyelerde de var.  Bunan 10 yıl önceki rakamların  hala devam ettirilmesi konusunda Sayıştay'ın yoğun bir denetimi var.  Bu konu enflasyon rakamlarının artmasıyla daha çok gündeme geliyor çünkü sayıştay denetimlerinden dolayı sürekli bir zimmet çıkıyor ve devam ediyor. Bu konuda en çok mağdur olan arkadalarımız Balçova Belediyesi'nde. 2015 ve 2016 yılında belediye ile imzalanan toplu iş sözleşmelerinden kaynaklı alınan ücretlerde kesinti yapıdı daha doğrusu geri ödeme alındı.  Gaziemir Belediyesi'nde belediye başkanı imzalı sözleşmenin üstüne çıkmama gibi bir uygulamaya gitti. 
 

"TEK ÇÖZÜM AF"


Geçen gün Konak'ta bir müdür arkadaşla sohbet ediyorum. 34 yıllık memurum emekli olamıyorum dedi. Nedenini sordum.  Üzerinde 88 bin liralık bir zimmet var. Emekli ikramiyesinin yarısı zimmet. Bu da aldığı maaştan kaynaklı bir zimmet.  Şu anda bunun ateşi hissedilmeye başlıyor. Bu önümüzdeki yıllarda bir yangına dönüşecek. Emekliliği yaklaşan arkadaşların emekli olmama  gibi bir durum ortaya çıkacak. Çünkü bu durumun çözülmesini bekliyor herkes.  Bizim görebildiğimiz tek çözüm af. Af sözcüğü Türkiye'de tehlikeli bir kelime. Bunun aftan başkan bir çözümü yok. Belediyelerin toplu iş sözleşmesine af istiyoruz. Bizim af diye ortaya koyduğumuz kavramın ne genel bütçeye bir olumsuz etkisi var ne de  yönetim anlamında sürece olumsuz etkisi var. Belediye başkanlarının sendikalarla imzalamış olduğu toplu iş sözleşmelerinin getirdiği sonuca Sayıştay denetimlerinin kaldırılmasını yani denetimin çıkarttığı zimmetlerin kaldırılmasını talep ediyoruz.  Türkiye'de hemen hemen her şeye af çıkıyor. Bir sürü adi suçtan tutun trafik cezalarına kadar. Çok büyük müteahhitlerin vergilerine kadar her şeye af çıkıyor. Türkiye'de 113 bin belediye memuru var. Bu memurların aldıkları maaşlardan kaynaklı yani toplu iş sözleşmesinden kaynaklı çıkarılan zimmet 1 milyar lira. Bu para genel bütçeyede geri gitmeyecek. Belediyelere tekrardan gitmesi gereken bir para.  Memurlarla yaptığımız görüşmelerde bu tıkanan sürecin çözümünün af olduğu konusunda herkes hemfikir.
 

"ANKARA'YA DA GİDECEĞİZ"


Tüm Yerel Sen Sendikası olarak Türkiye'de 15 bin üyemiz var. Ben  üç hafta önce başkan olduğumda üye sayımız 1500'dü. Şimdi bu ay bitmeden 1600'ü göreceğiz. Hızlı bir örgütlenme çalışmasına başladık. Tüm Yerel Sen Sendikası'nın en büyük şubesiyiz. 18 belediyede örgütlüyüz, yetkili sendikayız. Biz bu işi üstlendik ve bir af kampanyası başlatıyoruz. Bu aslında meclis tarafından torba yasanın içine kolaylıkla koyulabilir. Ancak öncelikle bunun gündeme gelmesi gerekiyor. Bu yazıların sebebi de odur. Şimdi buradan duyurusunu da yapalım. Daha büyük çalışmalar yapacağız. Sokağa inmeye başladık. İzmir'in yarısına spreyle memur toplu iş sözleşmelerine af sloganımızı yazmaya başladık. Bu hafta diğer yarısında da aynı işlemi gerçekleştireceğiz. Akabinde üç tane dağ belirledik. Bornova Altındağ'da, Narlıdere'de ve Yamanlar'da dağlara bu af talebini yazacağız. Ardından  da Ankara'ya kadar 550 km'de bunu dillendire dillendire gideceğiz ve bunun Türkiye'de gündeme geleceğini düşünüyoruz. Birçok milletvekili ile görüştük. Bunu da mecliste dillendirilebilmesi gerekiyor. EYT kadar gündeme gelse sorun çözülecek. Programın tamamı için,

https://www.facebook.com/canradyo/videos/999003420959717
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum