Kamil Okyay Sındır: TOKİ konutlarını kim denetliyor?

İzmir’de yaşanan depremin ardından Bayraklı ilçesinde yıkılan binalar yerine TOKİ tarafından başlanan yeni projelerde özensiz, dikkatsiz ve konusu suç teşkil eden imalatların yapıldığına dair iddialar TBMM’ye taşındı.

Kamil Okyay Sındır: TOKİ konutlarını kim denetliyor?

İzmir’de yaşanan depremin ardından Bayraklı ilçesinde yıkılan binalar yerine TOKİ tarafından başlanan yeni projelerde özensiz, dikkatsiz ve konusu suç teşkil eden imalatların yapıldığına dair iddialar TBMM’ye taşındı.

Kamil Okyay Sındır: TOKİ konutlarını kim denetliyor?
08 Haziran 2021 - 13:00

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yanıtlanması istemiyle verilen önergede iddialar hakkında Bakanlıkça yapılan denetim ve işlemler soruldu.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve İzmir Barosu tarafından dile getirilen iddialar ile alakalı olarak CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği önergesi hakkında yapmış olduğu açıklamada sağlıksız ve özensiz yapılan yeni projelerin bir kez daha bir can ve mal kaybına neden olmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekliliğini vurguladı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINDAN İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Sındır ayrıca önergesi hakkında “Ülkemiz jeopolitik yapısı itibariyle afetlerin yaşandığı bir coğrafya. Yalnızca 2020 senesinde üç büyük ilimiz olan İzmir, Elazığ ve Malatya’da yüzlerce canımızı yitirirken, çok fazla konut yıkıldı, birçoğu da hasar aldı. Meydana gelen afetin en yakını da 30 Ekim İzmir Depremi! Yaralarımızı yeni yeni sarıyorken, acısı tazeyken, bundan birilerinin ders çıkaramadığı anlaşılıyor. Biz yeni inşatı yapılacak konutların sağlıklı, güvenli ve dayanıklı olacağını umuyorduk. TOKİ gibi bir yatırımcı kamu kurumunun amacında; “nitelikli, kaliteli ve depreme dayanıklı konut stoku oluşturmaktır” ifadesi bulunur. Söz konusu amacı ile çelişen bir duruma dair ciddi bir iddia var. İzmir’de TOKİ tarafından yapılan konutlarda basına da yansımış olan resimler kamuoyunu hayli tedirgin etmektedir. Bu tedirginliğin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’u söz konusu iddialar hakkında bir açıklama yapmaya, göreve davet ediyorum. İzmir’de yapılan deprem konutlarının denetimlerinin kim tarafından yapıldığı ve sonuçlarının ne olduğu da aydınlatılmaya muhtaçtır.” dedi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Sındır önergesinde şunları sordu:

-Depremde yıkılan binalar yerine yapılan yeni binalarda özensiz, dikkatsiz ve konusu suç teşkil eden imalatların yapıldığı iddiaları bulunur. Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlara veya adli makamlara bu konu da iletilen herhangi bir şikayet var mıdır? Varsa bu durum karşısında yapılan işlemler nelerdir?

-İzmir depreminin ardından TOKİ tarafından yapılacak olan bina sayısı kaçtır? Bunların kaçı ihale edilmiştir? Kaçı ihale aşamasındadır?

-İhale edilen yapıları hangi firma/firmalar kazanmıştır? Söz konusu yapıları teslim tarihi için öngörülen süre nedir? İhale edilen binalardan kaçının yapımına başlanmıştır?

-Yapımına başlanan projelerin denetimi kimler tarafından ne sık olarak gerçekleştirilmektedir/gerçekleştirilecektir?

-Yapımına başlanan projelerin denetimleri bugüne dek düzenli yapılmış mıdır? Yapıldıysa herhangi bir usulsüzlük tespit edilmiş midir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum