İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer:"Biz Orada Neden Yokuz?"

Can Radyo'da Birol Soylu İle 10. Köy programının konuğu İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer oldu. İzmir Köy-Koop Birliği'nin çalışmalarına değinen Neptün Soyer, İzmir'de gerçekleşen Tarım ve Orman Zirvesi'ne neden davet edilmediklerini sordu.

İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer:"Biz Orada Neden Yokuz?"

Can Radyo'da Birol Soylu İle 10. Köy programının konuğu İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer oldu. İzmir Köy-Koop Birliği'nin çalışmalarına değinen Neptün Soyer, İzmir'de gerçekleşen Tarım ve Orman Zirvesi'ne neden davet edilmediklerini sordu.

16 Ekim 2020 - 15:23

Programdan satır başları şöyle...

 Tunç Soyer'in İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra Neptün Soyer'in İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı olduğu iddialarına cevap veren Neptün Soyer:" Liyakatla ilgili bir algı. İnsanlar, sizin yakınınızda mevki sahibi bir kişi varsa siz de bir yerlere gelirsiniz diye bakıyorlar. Beni de öyle sanıyorlar ama ben 5 yıllır bu başkanlık görevindeyim. Köy-Koop'un siyasi hiçbir siyasi tarafı yok. Kooperatifler siyasi yapıların gönüllülük esaslı çalışan birimleri değildir.Biz Tarım Bakanlığına müracat edip kurumuş özel kurumlarız. Kendi öz sermayelerimizle kuruluyoruz, kendi öz sermayelerimizi kendi kaynaklarımızla üretiyoruz." ifadelerini kullandı.
 

İzmir Köy-Koop Birliği Nedir?Biz ürünün nasıl pazarlanacağı ve tüketiciyle nasıl buluşacağı konusunda çalışmalar yapıyoruz diyen Soyer:"Benden önceki başkanımla beraber çalışıyorduk. Onların açtığı yolda ilerliyoruz. Biz kooperatifçilikte tarımsal kalkınma kırsal kalkınma olarak baktığımızda iyi bir yerdeyiz. Çünkü biz küçük işletmeler kiçik çiftçilerden bahsediyoruz. Biz toprağına sahip çıkmış, kendi üretimiyle geçinmek isteyen, çocuğunu bu kazandığı parayla okutmak isteyen kişilerin kooperatifiyiz. Şunu da belirtmek istiyorum: Biz üreten tarafta değiliz. Üretenlerin organizasyonunu, birlik ve beraberliğini sağlıyoruz.  Köy-Koop ortaklıktır. Biz üreticinin ürünün daha iyi üretmesi için ve tüketiciyle buluşmasıiçin pazarlamasını sağlıyoruz. Biz üretim aşamasında değiliz. Biz nasıl pazarlanır bunun için çalışıyoruz.Logoları bile olmayan kooperatifler var. O kooperatiflerin kurulduğu yerde çok ciddi bir tarımsal ürün var.Ne yapmak lazım. Marka tescili, onun pakete girmesi, soğuk tankların kiralanması. Bu konuda İzmir Köy Koop birliği bütün imkanlarını seferber eder."diye konuştu.

 

"Biz Orada Neden Yokuz?"İzmir'de bir Tarım ve Orman Zirvesi yapıldı. Tarım Bakanı oaradaydı biz orada değildik. Biz davetli değildik. Biz kimiz? Biz 1961'den beri Atatürk'ün işaret ettiği, yasalaştırdığı, küçük üreticinin korunması gerektiğini söylediği, kooperatifleşecek dediği ve devlet destek verecek dediği  küçük çiftçinin çatısıyız. 1971'de yasal oluşumunu tamamlamış ve hala deva eden bir çatıyız. 20 bine yakın üreticiyi temsil ediyoruz. Niye biz orda yokuz. Biz başkanlar bunun için varız. Oardan alacağımız her şeyi bir kanaldan bütün büreticimize vermektir. O zaman sorunlarımıza gelelim. Bizim ürünlerimizi üretirken güveneceğimiz,  bizim bu üretimlerimizi daha rahat yapavbileceğimiz Bizim bunları üretirken daha rahat üretebileceğimiz, girdi maliyetlerimizle ilhili sıkıntılarımızı artarabileceğimiz ve bu sorunlarımızı rahatlatabilecek merciidir orası.  Biz o mercii ile irtibatı kuramıyorsak ben bu durumu izah edemiyorum gerçekten. Kooperatifleşmenin konuşulduğunu, küçük üreticinin konuşulduğunu söylüyor. Bir sürü muhattap oradadır ama bizim de orada olmamız gerekirdi. Biz yoktuk o zaman sorunlar çözülebilir mi?"dedi.


Ayrıntılar geliyor...

YORUMLAR

  • 0 Yorum