Gaziemir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Halil Arda, basın mensupları ile veda toplantısında bir araya geldi. Partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen Başkan Arda, görevde geçirdiği 5 yılı anlatırken basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. ,
![](https://izgazetenet.teimg.com/izgazete-net/uploads/2024/02/halil-arda-6.webp)
Onur verici bir görevdi
Basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, görevde geride bıraktığı 5 yıla dair şunları söyledi: “Görevimizin son 1 ayına girdik. Onur verici, önemli bir görevi yerine getirdik. Bir insanın doğup büyüdüğü yere belediye başkanı olması kıvanç verici… Hele ki benim gibi dedesinin kurucu başkanı olduğu yerde 93 yıl sonra onun koltuğuna oturmak çok gurur verici… Partime çok teşekkür ediyorum. Rekor oyla seçildim, bu görevi başarıyla yaptığımı düşünüyorum. Size belediye başkanı olarak veda etmek istedim, yine hayatın siyasetin içindeyiz. Toplumsal mücadelenin, hak mücadelesinin içinde olduk. Emrez’de doğa mücadelesinde nükleer atıklara karşı 4 buçuk ay eylem yaptık. Sosyal marketimizle bin aileye destek oluyoruz, bunu kimseyi rencide etmeden yapıyoruz. Siyasete yeni bir bakış açısı getirdik. Hep 5 yıl için çalıştık, 5 yıl 1 günü düşünmedik. Beş yıl için seçildik, beş yıl için bu görevi yaptık. Önceki Genel Başkanımıza ve önceki genel başkan yardımcılarımıza teşekkür ediyorum. Sarnıç’ta vatandaşımızın tapu sorunu vardık, ‘bizi ilgilendirmiyor’ demedik, sorunlarının çözülmesi için mücadele verdik. Sizin yarattığınız haberler ve kamuoyu baskısı sorunun çözülmesinde çok etkili oldu. Sosyal hizmet bakış açısıyla Sarnıç’ta toplum öerkezi açtık. Bunu artırmayı hedefliyorduk, inşallah bizden sonra seçilecek arkadaşlar bunu devam ettirir diye düşünüyorum. ‘Taşeronlaşmaya karşıyız’ sloganını hayata geçirdik. Temizlik işlerinde taşerona son verdik, tasarruf ettik. Gaziemir Belediyesi’nde çalışan kimse 5 yıl boyunca ödemelerini geç almadı. Gaziemir Belediyesi çalışanının hep yanında oldu. Mali anlamda disiplinli bir yapı vardı. Kamusal alanlar yaratıldı.”Zaman bizi haklı çıkaracak
İkinci dönem için hazırladığı projelerden söz eden Başkan Arda’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Gaziemir yüzölçümü olarak küçük bir ilçe, belediyemize ait araziler çok kısıtlı… İmar planlarıyla ilgili sorunların olduğu yerler vardı, belediyemize ait 10 bin metrekarelik alan yarattık. İmarsız olan bölgelerde revizyon planları yaptık, bu doğrultuda bize orada da alanlar çıktı. Porta Kafe’mizin 3’üncüsünü yapıyoruz ama açmak nasip olmayacak. Gaziemir Gençlik Meclisi kurduk, onlar için bir gençlik merkezi inşa ediyoruz, bitirmek üzereyiz ama onu da açmak nasip olmayacak. Sarnıç’ta bir meydan projemiz var, şu an planlamasını sürdürüyoruz. Yıllardır kirada olan yüzme havuzumuz vardı, mahkeme kararı ile kiracımızı çıkarttık, bu yaza yetişecek. Çocuk Meclisimiz var, çocuk tiyatroları düzenledik. Spora, sanata büyük yatırımlar yaptık. İnşallah bizden sonraki arkadaşlarımız 100. Yıl Sanat Merkezi’ni tamamlarlar. Projesi bitti, yapım aşamasında… Yaptığımız yolları, parkları anlatmıyorum. Onlar zaten rutin işler. Gaziemir’in göbeğinde pazaryeri, semt evi, nikah salonu olarak kullanacağımız çok amaçlı bir projemiz var. Gaziemir’de çok eski bir nikah salonumuz var, Gaziemir Belediyesi tarafından kaçak yapılmış, onun yerine modern bir nikah salonu kazandırmak istemiştik. Neden bunları anlatıyorum? Tarihe not düşelim. İkinci dönem için çok donanımlı, hazırlıklıydık. Hem bir yüzme havuzu hem de bir pazaryeri içeren bir projemiz daha vardı. Bir kreş projemiz vardı. Sarnıç’ta yapamadığım tek şey kapalı pazaryeriydi. Ancak orada Gaziemir Belediyesi’ne ait bir arazi yok. Milli Emlak’a ait arazinin tahsisini yıllar önce istedik, olmadı, sonra satın almak için girişimde bulunduk, ikinci döneme sarkan bir proje olacaktı. İlçe stadının zeminini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yeniledik. Bu alanın altına metro istasyonu olacak, bu da ikinci dönem hazırlandığımız bir çalışmaydı. Tandır fırını açtık. Çok talep gördüğü için ikincisini de inşa ediyoruz. Yenileyeceğimiz birçok parkımız vardı. Bu 5 yıl için kendime baktığımda nasıl bir belediye başkanıyım diye vicdanıma sorduğumda adaletli, dürüst, çalışkan bir belediye başkanı olarak görüyorum. Bunu yaptığımız kamuoyu anketlerinde de görüyoruz. Bu benim için çok kıymetli... Ancak kıymetimiz bizden sonra daha da anlaşılacak. Zaman bizi haklı çıkaracak. Bu 5 yılın Gaziemirliler tarafından iyi anılacağını düşünüyorum. Bu gurur bu onur bize yeter.”Neden atanmadığımı bilmiyorum
Başkan Arda, ‘Parti sizi neden aday göstermedi?’ ve ‘Beş yılda ilçe örgütü ve meclis grubu ile en fazla kriz yaşayan belediye başkanı sizsiniz. Parti örgütüyle yaşana bu süreç belediyeciliğinizi olumsuz yönde etkiledi mi?’ soruları üzerine şunları söyledi: “Neden atanmadığımı ben de bilmiyorum. Bir buçuk, iki yıl önce bize kefil olduğunu söyleyen bir genel başkanımız var. 2019’da aday adayı olduğumda parti içerisinde kimseyle organik bağım yoktu, hiçbir ekibe ait değildim. 2019’a kadar hiçbir yere aday olmadım, vatandaşın talebi üzerine aday oldum. Atama yöntemini kabul ediyorsanız sonuçlarına katlanıyorsunuz. Kefil olduğunu daha sonradan duymuştum. İlk atanmamda etkisi olduğunu sonradan öğrendim. Bugüne geldiğimizde de bir önceki genel başkanımızın Kemal Kılıçdaroğlu 6 ayda bir belediye başkanları çalıştayı yapıyordu, bize sürekli şunu söylerdi; ‘Sadece görevinizi yapın örgüt işlerine burnunuzu sokmayın.’ Bu benim kendi siyasi felsefemle de uyuyordu. Ben de işimi yaptım. Ben kuvvetler ayrılığına inanıyorum Beş yıl boyunca il, ilçe örgütü işlerine karışmadım. Neden atanmadığımı bize kimse söylemedi. Ben sadece halkın gözündeki yerime bakıyorum. Nedenini bilmiyorum, genel merkeze sormak gerekiyor. İlçe örgütü ilişkilerinde belediyeciliğimizi etkileyen hiçbir şey olmadı.”![](https://izgazetenet.teimg.com/izgazete-net/uploads/2024/02/gazieeeeemir-belediye-baskani-arda-veda-etti-kiymetimiz-sonradan-anlasilacak.webp)