Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, "Başladığımız noktadan çok daha ilerdeyiz "

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, "Başladığımız noktadan çok daha ilerdeyiz "

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü,
12 Mayıs 2021 - 20:50

Can Radyo'da Gökhan Kafalı ile Ege'nin Gündemi Programının Konuğu Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü oldu. Pandemi yerel yönetimleri nasıl etkiledi? Çiğli Belediyesi'nin mali durumu, İzmir depreminden sonra Çiğli'de hayata geçen projeler... Ayrıntılar haberimizde...

Programdan satır başları şöyle...

Pandemi sürecinin belediyeye etkileri hakkında konuşan Gümrükçü," Aslında bütün yerel yönetimler de tüm yurttaşlar gibi ayakta kalmaya çalışıyorlar. Kendimizin ve personelimizin sağlığını korumak, bu süreçte maske mesafe hijyen bilinci yaratmamız gerekiyor. Bunların yanında hizmetlerimize devam ediyoruz. 
Bu süreçte belediye yeni bir kitle ile tanıştı. Daha önce belediye ile hiç işi olmamış insanların şimdi belediyeyle iş var. Çiğli Belediyesi'nin yardım etmekle yükümlü olduğu 5 bin kişi varsa bu pandemiyle birlikte 15 bin kişi oldu. Dolayısıyla yeni bir kitle ile tanıştık. Yerel yönetimler yeni yeni sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu yeni talepleri de karşılamak zorundayız. Bununla birlikte personel eksikliğini vatandaşa yansıtmamak durumundayız. Hem geçmişten gelen sorunlarla hem de üzerine eklenen sorunlarla mali kaynak yönetimi ve arttırdığımız kurumsal kapasitesiyle bu sorunların büyük ölçüde üstesinden gelmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Çiğli Belediyesi'nin mali durumu hakkında bilgi veren Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü,"Kurumsal kapasite geliştirme çalışması yaptık. Yeni müdürlükler kurduk. Kadın ve aile müdürlüğü, spor müdürlüğü gibi birçokmüdürlük kurduk. İklim kriziyle ilgilenecek bir müdürlük kurduk. Toplumda, dünyada neler oluyorsa hepsinin karşılığı Çiğli Belediyesi'nde var. Bu işin bir boyutuydu. Diğer boyutu ise, dijitalleşme. Temassız alanlar yaratabilmek amacıyla dijitalleşmede çok büyük gelişmeler yaptık. Bir halkla ilişkiler birimi kurduk.2020 yılında her 100 şikayetten 92'sine geri dönüş sağladık. Bu anlamda da bir hız kattık Çiğli'ye. Bunun haricinde ciddi tasarruflar sağladık. Hem elektrik hem benzin hem telefon internet kullanımında ciddi tasarruflar sağladık. Yüzde 12'yi, 13'ü bulan tasarruflar sağladık. Alternatif enerji kaynaklarına yatırım yaparak belediyenin giderlerini azaltma gibi çalışmalarımız var.  Araç takip sistemleri aldık. Araçlar nerede ne kadar duruyor? Nereden geçiyor? Hepsinin tespitini yapıyoruz. 2019 da belediyenin geliri yüzde 13 arttı. 2020'de yüzde 21 gelir artışı sağladık. Bunu da doğru envanter çalışması yaparak, kayıpları ve kaçakları tespit ederek yaptık.  Bir sanal gerçeklik haritası oluşturduk. Bütün imar planlarını sayısallaştırdık. Belediye arsalarındaki kaçak yapılar, imar izni olmayan yapıların tespiti yapılıyor. Kaynaklarımızı doğru bir şekilde kullanıyoruz.

Yedek parça ihalesi yapan tek belediyeyiz. Elektrik satın alma ihalesi yapan tek belediyeyiz. Neden ihale yapıyoruz. Birincisi, sabit fiyat geliyor. İkincisi satın alma hizmet üretmenin bir boyutu. İhale usülü yaptığınız işi o işin erbabıyla yapıyorsunuz. Bu da o işin ödemesini vadeli ödemenize olanak sağlıyor.
 Geldiğimiz noktada başladığımız noktadan çok daha ilerideyiz ama hedefe ulaşmış değiliz. Pandemiden dolayı esnek çalışıyoruz tüm bunlara rağmen hizmetlerimizi aksatmamaya çalışıyoruz. Çiğli'nin sorunlarının çoğu Çiğli Belediyesi'nin bünyesinde çözülebilecek konular değil. Bakanlıklarla ya da diğer kurumlarla çözülebilir.Pandemiden dolayı bu iletişimlerimiz zayıflıyor. Her şeye rağmen başladığımız noktanın fersah fersah ilerisindeyiz. "  dedi.

Çiğli Belediyesinin kaynaklarının gerçek ihtiyaç sahiplerine gittiğini söyleyen Gümrükçü,"Çiğli Belediyesi'nin gıda bankası var. Bu gıda bankası Çiğli Belediyesi'nin emekçilerinin katkılarıyla oluşmuş bir çalışma. Arkadaşlarımızın maaşlarından belli bir kısmını buraya bağışlıyorlar.  O bağışlar ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor. Aynı çalışmayı Kızılay ile de yaptık. Atatürk Kapalı Spor Salonu'na ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını alabilecekleri bir sistem oluşturuyoruz. Burada gıda ürünleri, tekstil ürünleri beyaz eşya gibi pek çok ürün olacak.  Geçtiğimiz yıl pandemi bir anda gelince vatandaşta çok büyük bir talep oluştu. Çiğli Belediyesi olarak 12 bin gıda kolisi dağıttık.  Bin 500'e yakın yurttaşımızın üstüne kayıtlı ne ev ne araba var. Bu insanları tespit ettik ve ramazan ve bayram kolilerimizi dağıttık.  Belediyenin kaynakları gerçek ihtiyaç sahiplerine gidiyor. İhtiyaç sahipleri tespit edilirken iyi bir taramadan geçiyor. " şeklinde konuştu.

Çiğli Belediyesi'nin yatırımları hakkında, "Seçim beyannamemizde on beş, on altı tane vaadimiz varsa bunların hepsine ya başladık ya dokunduk." diyen Gümrükçü şöyle devam etti:
"Havuz sözü vermiştik. Büyükşehir Belediyemizin bir havuz çalışması vardı pandemiden dolayı o durdu. Ancak biz Çiğli'nin çocuklarını havuzsuz bırakmayalım dedik. 1 Temmuz'a yetişecek. Cumhuriyet ve Demokrasi Parkı'mızın içinde bir bölümü havuz olarak kullanılacak. Balatçık'ta pazar yeri sözü vermiştik. Projesi hazır. Evka 5'te pazar yerinin üzerinin kapatılması gibi bir talep vardı. Hesaplarımıza göre bir aksilik olmazsa bu sene onun üstünü kapatıyoruz. Bir kaç tane sosyal tesis ile Çiğli'yi buluşturacağız.  Çiğli'nin denizle buluşturulması olsun. Harmandalı imar sorununun çözülmesi olsun. Birçok başlıkta çok yol katettik. Köyiçi'nin imar planıyla ilgili geçtiğimiz hafta tepkili olan mahalleliyle bir görüşme gerçekleştirdik. "

İzmir depremi sonrasında Çiğli'de çok büyük bir bina envanteri çıkardıklarını dile getiren Gümrükçü,"Çiğli'de 20ye yakın hasarlı bina var. Bunların yıkım süreçleri başladı. Aynı zamanda  oradaki hak sahiplerinin bina yenileme kentsel dönüşüm çalışmaları içindeler ama bu K bölgesi yani eski binaların aynı haklarla yeniden yapılması noktasındakiuzlaşı Çiğlidi yurttaşları da etkiliyor. Bu süreç itirazsız geçerse vatandaşlarımızın da yararına olacak. Bu işin bir tarafı diğer tarafı ise, deprem oldu ve bitmedi dolayısıyla bir afet yönetim sistemiyle hangi binaların olası depremlerden zarar görebileceği konusunda bir saha çalışması yapılması konusunda yerel yönetimler olarak sorumluyuz. Düzgün finansal model oluşturup binaların yenilenmesi gerekiyor.  Şimdi imar arşivinin dijitalleştirilmesine başladık. Bütün planlar imarlar projeleri, ruhsatlar sayısallaştırılması ile tüm projeler ruhsat kesim tarihleri vs her şey önümüze gelecek.  Bina projeleri ve binaların kimlik kartlarını oluşturacağız. En tehlikeli, riskli binalar 1999 yılı öncesinde yapılmış binalar. Dolayısıyla bu bina kimlik kartlarının yanı sıra yapım yıllarına göre de bir tasnifi hazırlanacak ve 99 öncesi yapılan binalar dijital haritada önümüzde duracak. Bu binaların projesi, kat sayısı, ruhsat kesim tarihi her şey görülecek.  Buna paralel olarak saha çalışması yapacağız ve bir risk haritası oluşturacağız. Çiğlinin imar sorularını kısa sürede çözmeyi hedefliyoruz. Çiğli bunu çözdüğünde önü açılacak." şeklinde konuştu. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum