CHP Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Derya Özmen, Çiğli'nin geçmişinden günümüze değişmeyen yapısına vurgu yaparak, demokratik bir kent olduğunu ifade etti. Çiğli'nin göç alan, ağır sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan bir yer olduğunu belirten Özmen, bu durumu doğal bir süreç olarak değerlendirdi. İş sahalarının genişletilmesi ve istihdam olanaklarının artırılmasıyla göç eden insanların daha iyi yaşam koşullarına kavuşabileceğini ifade etti. Sosyal Alan Eksikliği ve Çocuklar İçin Buluşma Alanları: Özmen, demografik yapının bozulmamış olmasına rağmen sosyal alan eksikliği nedeniyle Çiğli'nin izole bir kent gibi hissedildiğini belirtti. Çocuklar ve gençler için ortak buluşma alanlarının olmamasının bir sıkıntı olduğunu vurguladı. Muhtarlar Konseyi ve Halkçı Belediyecilik: Derya Özmen, demokrasinin temel taşı olarak gördüğü muhtarlarla işbirliği yaparak, belediyenin asli görevlerini yerine getirmenin ötesinde, muhtarlar konseyi oluşturarak daha hızlı çözüm yollarını hedeflediklerini belirtti. Halkçı belediyecilik anlayışı ile çalışacaklarını ve vaatlerinin asli görevlerle sınırlı olmayacağını söyledi.
Düzenli Süt Yardımı ve Yaşlı Bakım Evleri: Özmen, büyükşehirle işbirliği içinde düzenli süt yardımını sürdürmeyi ve yaşlı bakım evlerini genişleterek daha fazla insana ulaşmayı planladıklarını ifade etti. Yaşlı bakım evlerinin özel değil, belediye destekli olarak yönetilmesinin daha iyi olacağını ve ihtiyaç sahibi evsiz vatandaşlara destek olacaklarını belirtti.
Kadın Danışma Merkezleri ve Kadın Kooperatifleri: Kadına yönelik şiddetin politik bir konu olduğunu savunan Özmen, Çiğli için özel kadın danışma merkezleri kuracaklarını ve hak ihlaline uğrayan kadınlara hukuksal ve psikolojik destek sunacaklarını açıkladı. Kadın kooperatiflerini kurarak kadınların el emeği üretimine odaklanmayı planladıklarını belirtti. Çocuklar İçin Kreşler ve Nefes Ev Projeleri: Çocuklara yönelik projeler arasında kreşlerin çoğaltılması ve mevcut belediye kreşlerinin desteklenmesinin yanı sıra, engeli olan çocukların annelerine yönelik "Nefes Ev" projeleriyle destek olmayı amaçladıklarını ifade etti.
Cemevleri ve Pazaryerleri: Özmen, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini ve camilere yapılan hizmetlerin cemevlere de yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, pazaryerlerinin kapalı olması ve hijyenik koşullara sahip olması gerektiğini vurguladı. Hayvan Hakları ve Kentsel Dönüşüm: Çiğli'de kentsel dönüşüm ihtiyacının olduğunu belirten Özmen, özellikle köyiçi mahalleleri için projelerinin bulunduğunu ve bu projeleri Avrupa destekli fonlardan yararlanarak uygulayacaklarını ifade etti. Ayrıca, hayvan hakları konusunda Avrupa Birliği normlarına uygun düzenlemeler yapacaklarını belirtti.
Katılımcı Halkçı Belediyecilik İlkesi: Derya Özmen, açıklamalarını katılımcı halkçı belediyecilik ilkesi doğrultusunda yaparak, halkın mağdur olmayacağı projelerle Çiğli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirme sözü verdi. CAN HABER-HATİCE ŞAHİNGÖZ
Düzenli Süt Yardımı ve Yaşlı Bakım Evleri: Özmen, büyükşehirle işbirliği içinde düzenli süt yardımını sürdürmeyi ve yaşlı bakım evlerini genişleterek daha fazla insana ulaşmayı planladıklarını ifade etti. Yaşlı bakım evlerinin özel değil, belediye destekli olarak yönetilmesinin daha iyi olacağını ve ihtiyaç sahibi evsiz vatandaşlara destek olacaklarını belirtti.
Kadın Danışma Merkezleri ve Kadın Kooperatifleri: Kadına yönelik şiddetin politik bir konu olduğunu savunan Özmen, Çiğli için özel kadın danışma merkezleri kuracaklarını ve hak ihlaline uğrayan kadınlara hukuksal ve psikolojik destek sunacaklarını açıkladı. Kadın kooperatiflerini kurarak kadınların el emeği üretimine odaklanmayı planladıklarını belirtti. Çocuklar İçin Kreşler ve Nefes Ev Projeleri: Çocuklara yönelik projeler arasında kreşlerin çoğaltılması ve mevcut belediye kreşlerinin desteklenmesinin yanı sıra, engeli olan çocukların annelerine yönelik "Nefes Ev" projeleriyle destek olmayı amaçladıklarını ifade etti.
Cemevleri ve Pazaryerleri: Özmen, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini ve camilere yapılan hizmetlerin cemevlere de yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, pazaryerlerinin kapalı olması ve hijyenik koşullara sahip olması gerektiğini vurguladı. Hayvan Hakları ve Kentsel Dönüşüm: Çiğli'de kentsel dönüşüm ihtiyacının olduğunu belirten Özmen, özellikle köyiçi mahalleleri için projelerinin bulunduğunu ve bu projeleri Avrupa destekli fonlardan yararlanarak uygulayacaklarını ifade etti. Ayrıca, hayvan hakları konusunda Avrupa Birliği normlarına uygun düzenlemeler yapacaklarını belirtti.
Katılımcı Halkçı Belediyecilik İlkesi: Derya Özmen, açıklamalarını katılımcı halkçı belediyecilik ilkesi doğrultusunda yaparak, halkın mağdur olmayacağı projelerle Çiğli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirme sözü verdi. CAN HABER-HATİCE ŞAHİNGÖZ