Halkın Sesi Can Radyo'nun "Özgür Yorum" programında konuşan CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Can Ersoy, yerel seçimlerin özgün dinamiklere sahip olduğunu belirterek, yerel yönetimdeki katılımcı ve duyarlı anlayışın, vatandaşların sorunlarına çözüm üretme konusunda önemli bir rol oynadığını ifade etti. Ersoy, siyasete olan ilgisinin temelinde, belediyelerin günlük hayattaki sorunları çözebilecek bir potansiyele sahip olmaları ve bu sorunlara etkili çözümler üretebilme isteğinin yattığını belirtti. Yerel Yönetimde Vatandaş Merkezli AnlayışParti aidiyetinin yerel yönetimde ikinci plana düşeceğini ve vatandaşların doğrudan yaşamlarının sorunlarına odaklanacakları bir belediye yönetimi anlayışının öncelikli olduğunu belirten Ersoy, yerel seçimlerde parti ideolojisinin ötesinde, vatandaşın sorunlarına duyarlı bir yaklaşımla seçmenle diyalog kurmanın önemine vurgu yaptı. "Kapıyı çaldığında gireceği bir belediyesi, içinde sorununu anlatacağı bir belediye başkanını bulabilirse, vatandaşın kendi ideolojik parti aidiyeti bir anda ikinci plana düşer. Çünkü doğrudan yaşamının sorunlarıyla ilgileniyorsunuz. Meclis uzaktır, vatandaş Ankara ile ilgilenmez. Genel politika biraz Ankara'ya ilişkindir, ancak yerelde ürettiğimiz politika doğrudan vatandaşın sorunlarıyla ilgilidir" dedi. Karabağlar'da Danışma Meclisi HedefiSiyaseti yerel ve merkezi olarak iki ana kategoriye ayıran Ersoy, tercihini yerel siyasetten yana kullanarak, günlük hayatın içinde karşılaşılan sorunlara daha etkili çözümler üretebilmek adına belediyelerde yer almanın önemine değindi. Karabağlar'da bir ittifak kurulabileceğine inanan Ersoy, bu ittifakın vatandaşlarla daha sağlıklı bir iletişim kurulmasına olanak sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.Karabağlar'da 5 yıl sonrasını hayal ederken, Ersoy'un öncelikli hedeflerinden biri danışma meclisinin kurulması oldu. Danışma meclisinin belediye başkanının başkanlığında toplanan sivil toplum örgütleri ve gönüllü vakıflardan oluşan bir meclis olacağını belirten Ersoy, bu mekanizmanın katılımcılığı artırarak belediye yönetiminde şeffaf bir sürecin başlatılmasını hedeflediğini söyledi. "Danışma meclisi, belediye başkanının başkanlığında toplanan, sekreter yazısını belediyenin yürüttüğü fayda amaçlı sivil toplum örgütleri ve gönüllü vakıflardan oluşan bir meclisdir. Bu meclisin üyeleri, katılımın gücüne veya iş çoğunluğuna bağlı olarak 3 ya da 6 aylık dönemlerde düzenli olarak toplanacak. İlk gündemin, belediye başkanı tarafından öneri şeklinde sunulduktan sonra, gelecek tepkilere göre belirlendikten sonra sonraki gündemler, bir önceki gündemin yapılan işleri, yapılamayanlarla birlikte yeni önerilenleri içerecek şekilde devam edecek. Bu aslında bir katılımcılığı birlikte yönetmenin ilk mekanizması olacak" diye konuştu. Gençlere Yatırım: Karabağlar'da Girişimcilik Merkezleri ve Ekonomi ProjeleriGençlerin işsizlik sorununu çözmek için girişimcilik merkezleri oluşturmayı planlayan Ersoy, mobilyacılık, konfeksiyon ve triko gibi sektörlerdeki potansiyeli değerlendirmeyi amaçladığını belirtti. Ayrıca, Karabağlar ekonomisini canlandırmak adına önemli projeleri hayata geçirmeyi hedefledi. "Mobilya akademi merkezi ve onu daha da güçlendirecek bir çalışmayı yaygınlaştırarak, bu 10 sorun alanındaki çözümlerle birlikte Karabağlar ekonomisini canlandırmak istiyoruz" dedi. Kentsel Dönüşümde 11 Yılda Kaydedilemeyen İlerlemeye Son: Yeni Politikalar YoldaKentsel dönüşüm konusunda 11 yıldır bir ilerleme kaydedilememesini eleştiren Ersoy, bu konuda yeni politikalar üreterek sorunu çözmeyi hedeflediğini açıkladı. "Elimizdeki veriler, bu sürecin 11 yıldır devam ettiğini ve hiçbir iradenin bu konuda adım atmadığını gösteriyor. Eğer böyle bir ilerleme kaydedilmiyorsa, bu sorunu sürekli olarak bir problem olarak ele alıp, üzerinden siyaset üretmek gibi bir yaklaşım var gibi görünüyor. Karabağlar'da, buna izin vermeyeceğiz. Bu durum mutlaka daha ileriye yönelik politikalar üreterek, örgütümüzle birlikte, önümüzdeki dönemde bir fark yaratmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Z Kuşağına Yönelik Umut Projeleri: Yerel Yönetimde Gençler İçin Yeni Bir DönemSiyasette Z kuşağının umutlarının azalmasını büyük bir sorun olarak gören Ersoy, yerel yönetimin genel iktidara merdiven olduğunu ve bu noktada Z kuşağına umut aşılayacak projeler üretmeyi amaçladığını ifade etti. Parti ideolojisinin önemine rağmen, yerel yönetimde vatandaşla kurulan doğrudan iletişimin daha etkili olduğunu vurgulayan Ersoy, yerel yönetimin genel iktidara açılan bir adım olduğunu belirterek, bu anlayışla hizmet etmeyi amaçladığını söyledi. CAN HABER-HATİCE ŞAHİNGÖZ
Politika
Yayınlanma: 26 Aralık 2023 - 14:54
CHP'li Can Ersoy; "Önceliğimiz Vatandaş Odaklı BİR YÖNETİM ANLAYIŞI"
CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Can Ersoy, Halkın Sesi Can Radyo'nun "Özgür Yorum" programında yerel seçimlerin dinamikleri, yerel yönetimde katılımcı anlayış ve çözüm odaklı politikalarını anlattı. Ersoy, parti aidiyetinin yerelde ikinci plana düşeceğini, vatandaş odaklı bir yönetim anlayışının öncelikli olduğunu vurguladı. Danışma meclisi kurma, genç işsizliğine çözüm üretme, kentsel dönüşümde yeni politikalar oluşturma gibi hedeflerini paylaştı.
Politika
26 Aralık 2023 - 14:54