BİK’e tepki yağdı

Basın İlan Kurumu’nun basın kuruluşlarına gönderdiği kitaplarda geçen kadınlara hakaret içeren skandal ifadelerin kamuoyuna duyurulmasının ardından basın meslek örgütlerinden kuruma tepki yağdı: BİK özür dilemeli.

BİK’e tepki yağdı

Basın İlan Kurumu’nun basın kuruluşlarına gönderdiği kitaplarda geçen kadınlara hakaret içeren skandal ifadelerin kamuoyuna duyurulmasının ardından basın meslek örgütlerinden kuruma tepki yağdı: BİK özür dilemeli.

BİK’e tepki yağdı
18 Eylül 2020 - 11:03

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği kitaplarda geçen kadını aşağılayan ifadelere basın meslek örgütlerinden tepki yağdı. Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) BİK’i özür dilemeye çağırırken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ise cinsiyet eşitlikçi bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Yanlış düzeltilmeli

BirGün’e değerlendirme yapan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “BİK’in medya kuruluşlarına gönderdiği kitaplardaki skandal ifadeler gerçek mi, evet gerçek. Hâlâ bu devirde, saçma sapan yakıştırmaları kitaplaştırarak akıllara nakşetme çabalarını aklı başında kimsenin kabul edilebilmesi olanaksız” dedi. Türenç, “Şimdi hepimizi düşündürmesi gereken, halkın vergileri ile desteklenen ve yaşatılan bir kamu kurumunun bu yanlışa yol açması olmalıdır. Bu garabete herkesin, gazetecilerle birlikte isyan edip, eleştirmesi beklenmelidir. Yanlışın düzeltilmesi asıl hedef olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kabul edilemez

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu Üyesi Gülfem Karataş ise şöyle konuştu: “Üniversitelerde dil üzerine çalışan öğretim üyelerinin dilin nasıl doğru kullanılacağını bilmemesi ayıp. BİK gibi 1961 yılından bu yana gazetelerin resmi medya ayağının yürütüldüğü bir kurumun da bu tarz yanlışa ön ayak olması ayrıca ikinci bir ayıp. Bunu haber yapan BirGün’e yönelik BİK’in de tutumu kabul edilemez. Özür dilemesi ve toplatılması gerekirken bir de teşekkür edilmesi beklenmiş.”

TGC Kadın Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ise “Kadınlara yönelik aşağılama ve hakaret içeren ifadelerin yer aldığı sözlüklerin rehber kitap olarak paylaşılmasını hayret ve üzüntüyle karşılıyoruz. BİK tarafından medyaya dağıtılan bu sözlükler, kadınlara yönelik hakaret, aşağılama içeren terimlerin onaylanma yeri asla olmamalı. Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir haberciliğin yaygınlaşması tüm gazeteciler ve kurumlar için bir görevdir” dendi.

BİK’ten yapılan açıklamada haber yalanlanmazken gazetemiz tezviratla suçlandı. Açıklamada kitapların gönderilmesinin takdirle karşılanması gerektiği ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum