Bayraklı'da gergin meclis! AK Parti ve MHP grubu salonu terk etti!

Bayraklı Meclisi’nde AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş’ın CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın Ankara’ya neden çağrıldığını dile getirmesi tartışma konusu oldu. Sandal iddialar hakkında, “O lafları yapanlara ve bunu gerçekmiş gibi sunanlara söylüyorum. Bu denli terbiyesiz ahlaksız bir iş insanı değildir” dedi. Aktaş’ın mikrofonunun kapatılması üzere AK Parti ve MHP Grubu salonu terk etti.

Bayraklı'da gergin meclis! AK Parti ve MHP grubu salonu terk etti!

Bayraklı Meclisi’nde AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş’ın CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın Ankara’ya neden çağrıldığını dile getirmesi tartışma konusu oldu. Sandal iddialar hakkında, “O lafları yapanlara ve bunu gerçekmiş gibi sunanlara söylüyorum. Bu denli terbiyesiz ahlaksız bir iş insanı değildir” dedi. Aktaş’ın mikrofonunun kapatılması üzere AK Parti ve MHP Grubu salonu terk etti.

Bayraklı'da gergin meclis! AK Parti ve MHP grubu salonu terk etti!
06 Mart 2021 - 13:29

Bayraklı Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclisi İkinci bileşimi Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. Mecliste, Koronavirüs salgını sebebiyle getirilen tedbirler kapsamında ilçede faaliyet yürüten, tedbirler ve düzenlemeler ile faaliyetleri durdurulan veya faaliyetlerine ara verilen; kıraathane, kahvehane, çay ocağı, internet cafe, oyun salonu ve yiyecek-içecek ağırlıklı cafe gibi işletmelere gıda paketi verilmesi ve 500 TL nakdi yardım yapılmasına yönelik önerge oybirliğiyle kabul edildi. Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin kapalı olduğu veya faaliyetlerine ara verildiği sürelerde  bu işyerlerinin  katı atık bedelleri ile ayrıca  başvuruda bulunmaları  halinde, kapalı bulunulan dönemlere ait  çevre temizlik vergisi ile ilan ve reklam vergilerinin alınmaması, Pazar yerlerin de giyim/oyuncak,  züccaciye, süs eşyası, çanta vb. tezgahı bulunanlar ile hafta sonu sokağa çıkma yasakları nedeni ile tezgahlarını açamayan pazarcı esnafının tezgahını açmadığı sürelerde  pazaryeri  tahsis ücretlerinin alınmamasına da oybirliğiyle karar verildi.

“DEPREM VE ÇARPIK YAPILAŞMA GERÇEĞİ UNUTULMAMALI”

Önergeye yönelik konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Grubumuz adına dünkü elim kazada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Umarım bir daha böyle acı hadiseler yaşamayız” diyerek sözlerine başladı. Hızal, “Plan notalarındaki temel husus, özellikle geçmiş mevzuatlara uygun yapılmış ve bir takım kazanılmış hakların bugün bazı mevzuat değişikliklerinden dolayı, vatandaşın mağduriyetinin önüne geçilmesi adına hazırlanmış güzel bir çalışma. Bu çalışmanın temelinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm siyasi parti grupları, siyasi reaksiyon göstermeksizin İzmirli hemşerilerimizin mağduriyetinin giderilmesi adına yapılan bir çalışma. Güzel olan diğer taraf bu çalışmaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da dahil edilmesi ve kendi görüşlerinin de alınarak şekil verilmesi, bu anlamda da İzmir adına özel ve değerli bir çalışma. Bu çalışmanın temelinde ruhsatlı yapılarla ilgili bir çalışma söz konusu, ama maalesef ki İzmir’in genelinde olduğu gibi Bayraklı’da da ruhsatlı tabir etmediğimiz ve bu çalışma ve plan notlarının dışında kalan mahallelerde de söz konusu. Bu mahallelerde de plan revizyonlarının yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Çünkü 30 Ekim’de yaşanan deprem, sınırlarımızın dışında gelişmiş bir deprem. İzmir sınırları içinde yaklaşık 7 fay hattı var ve bunlar 6’nın üzerinde deprem üretebilir. Allah korusun böyle bir deprem gerçekleşmesi durumunda, 30 Ekim’den daha acı bir manzarayla karşılaşmak zorunda kalırız. Yaşanacak olan depremin zamanını, yerini bilemiyor olmamız aslında deprem gerçeğini görmeyeceğimiz anlamına gelmez. Burada başta Sayın Sandal olmak üzere hepimize, tüm siyasilere, bu şehrin tüm dinamiklerine düşen tek görev var. Elbette ki bizler mecliste, siyasi platformlarda çok sert tartışmalar yaptık ve belki bu tartışmalara devam edeceğiz. Bu tartışmaları en doğruyu bulabilmek için yapıyoruz. Bir gerçek var ki o da deprem gerçeği, bu gerçeği bilerek İzmirlilere özellikle de Bayraklılılara çok daha sağlıklı konutların yapılmasını sağlayacak olan planları bir an önce çıkartmamız gerekiyor. Gümüşpala, Onur Mahallesi, Alparslan, CengizHan, da bu planları çıkartmamız gerekiyor. Bugün Manavkuyu, Mansuroğlu, Adalet ve Osmangazi’de yaptığımız çalışmanın benzerlerini, Bayraklı meclisi olarak çok ivedi bir şekilde hepimizce bilinen mahallelerimizde de çarpık yapılaşma ve deprem gerçeğini göz önüne alarak yapmamız gerekiyor.

SANDAL, “BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Hızal’a cevap veren Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Gerçekten Büyükşehir Belediyemiz ve Büyükşehirimizde bulunan tüm siyasi partilerimizin grupları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, aynı şekilde Bayraklı Belediyemizdeki tüm siyasi grupların oybirliğiyle çıkmış bir karardır. Bu gerçekten faydalıdır ve örnek olması gereken bir iştir. Yani söz konusu Bayraklı menfaatleri olduğunda hepimizin nasıl ortak bir paydada buluştuğu da ortadadır. Bu boyutta da emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

AKTAŞ, “BAŞKANINIZ ANKARA’YA NEDEN ÇAĞRILDI?”

AK Parti Meclis Üyesi Abdullah Aktaş, “Yaptıklarınızı takdir ederiz, yapmadıklarınızı eleştiririz. Özkanlara Pazar yapılması için alanı Büyükeşhir’e sattınız, bu satışın üzerinden 19 ay geçti, çakılan tek bir çivi yok. Bu alanın parası ödendi mi merak ediyorum. Her yere kreş açacağız dediniz, bizim  gördüğümüz 1 tane kreş var. Birçok sunum izledik hala revizyon planlarını göreceğiz inşallah. Hala Adalet Mahallesindeki revizyon planlarının son hali göreceğiz. Vatandaşa gittiniz mi? Önce vatandaşa gideceksiniz. Smyrna meydan düzenlemesi ne oldu? Her yağmurda sel basan Sevgi Yolu ne oldu? Her mahalleye spor alanı, park yapacağız dediniz ortada yok çünkü plan yapamadınız. Engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükselteceğim dediniz ne yaptınız? Yeni mesire alanları açacağız dediniz, hala yok. Daha önce, ‘Bu kadar kısa zamanda maydanoz bile yetişmez’ demiştiniz, ekseydiniz şimdi ağaç olurdu. Kılıçdaroğlu sizin başkanınızı Ankara’ya neden çağırdı onu konuşun” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI SALONU TERK ETTİ

Sandal, “Ben bakıyorum bugüne kadar çalışmalardan takdir ettiğiniz oldu mu? Olmadı. Bundan sonra her mecliste size sunum yapacağım. Şehir Hastanesi senin mi? Sen neden üstüne alınıyorsun? Adalet Mahallesi revizyon planlarında sona gelindi. Vatandaşa da gideceğiz. Biz önce yaptığımız işin usullere uygun olup olmadığını bilir vatandaşın önüne öyle çıkarız. Biz işimizi bitirme noktasına geldiğimizde vatandaşımızın karşısına çıkarız. O gün takdirlerinizi bekleriz.” dedi. AK Partili Aktaş’ın, “Kılıçdaroğlu sizin başkanınızı neden yanına çağırdı” imasına sinirlenen Başkan Sandal, “İnsanda utanma, ar olur, vicdan olur! Bu denli terbiyesizlik, bu denli ahlaksızlık bu denli vicdansızlık insani değildir. Olmayan şey ya! Ve siz grup sözcüsü olarak ‘Çağrıldı’ diyorsunuz. Hikaye!” çıkışında bulundu. AK Parti Grup Sözcüsü Abdullah Aktaş, “Başkanım ben özelde size anlatırım” cevabı üzerine konuşan Başkan Sandal, “Ben Bilmiyor muyum? Nesini anlatacaksın? Başka bir yere geliyorsun! Ayakların yerde mi yoksa havada mı bilmiyorum. Ayakların yere basmıyor. Ben bütün haksız, mesnetsiz olan her şeyi büyük bir sabırla dinledim” dedi. AK Partili Aktaş’ın konuşmaya devam ederek, “Hangi ektiğiniz maydanoz şu an gün yüzünde” demesi  üzerine Başkan, Sandal mikrofonun kapatılmasını istedi. AK Parti Meclis Üyesi Özgür Hızal da araya girerek, “Sözünü bitirsin arkadaşımız” dedi. Başkan Sandal’ın mikrofonu kapattırması üzerine Aktaş ve diğer AK partili Meclis Üyeleri ile birlikte MHP’li meclis üyeleri de salonu terk etti.

 SANDAL, “AMACIMIZ ŞOV DEĞİL, İŞ”

Çıkan Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin ardından konuşmasına devam eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Ben size hepinize nasıl yapılır, mevzuat nedir öğreteceğim. Bugüne kadar ne yapıldı, kent nasıl oluşur, ahlak nedir, vicdan nedir, siyaset nedir hepsini teker teker öğreteceğim size! İş nasıl yapılır öğreteceğim! Arkadaşlar bizim amacımız şov değil, Bayraklı’nın sorunlarını, dertlerini işlerini ne varsa hepsini kamuoyu önünde oturur konuşuruz. Burada bir mesel yok. Sevgi Yolu Projesi ne oldu? Birazcık mevzuattan haberi olan önce bir yer yapılacaksa bunun avam projesi yapılır, ihalesine çıkarsın. Söz konusu bölge sit alanıysa attığın her adımdan dolayı yapacağın iş 5 adım olur. Her aşamayı getirip meclisn takdirine sunmuşsak bundan onur duyması lazım. Bunlar bir tarafa, bundan sonraki meclislerde burada sunum yapacağız. Neler yapıldığını teker teker anlatacağız. Piyasada Binlerce iş adamı battı, kepenkleri kapandı, insanların açlıkla sefaletle boğuştuğu, intiharların gündeme geldiği bir süreçte sanki güllük gülistanlık bir süreç var, bunun üzerinden bir iş götürüyorlar.  Bütün amaçları genel siyaset üzerinden iş götürmek” diye konuştu.

“BUNLAR NEREDE YAŞIYOR, BEN DE ANLAMIYORUM”

Değerli arkadaşlar bir sorun sıkıntı yok. Burada kendi meselelerini tartışmak isteyen arkadaşlar gelir derdini söyler, bizimle ilgili eleştirilen iki nokta, biri Cengizhan, ‘Park yok’ diyorlar. En büyük park Cengizhan’da, spor kompleksi yok diyorlar, en büyük spor kompleksi oarada. İkincisi yeşil alanla ilgili, yer mi var nereye yapacağız? Milletin evini yıkıp park mı yapacağız? Yol meselesiyle ilgili de yasal mevzuat çerçevesinde İzmir Büyükşehir belediyemiz İzbeton tarafından iş verilmiş ama işi yapan adam bırakmış, gtimiş. Biz ne yapacağız? Burası Muz Cumhuriyeti mi? Gidip adamın boğazını mı sıkacağız? Bunun dışında ne söyleniyor bu mecliste ya? Kendi entrikaları, fırıldak hikayeleri… böyle bir şey olur mu? Bu kadar basit bir şey olur mu? Bir kez daha söylüyorum bizim sözleşmelerle verdiğimiz, yaptığımız personel reformu örnektir. Herkese örnektir, bizim mali disiplinimiz, projeleri yürüttüğümüz süreç örnektir. Sen 10 yılda bir yeri yapmışsın 2 yıl daha geçmemiş düzeltmesini yapıp getiriyoruz, rahatsızsın. Kentsel dönüşüm yapıp getiriyoruz, rahatsızsın. Yukarıdaki işi vermişiz, ihale etmişiz, ilgili firmaya süresini vermişiz, adamlar çalışıyor, rahatsızsın. Yani düşünün hani diyor ya ‘Hiçbir şey yapmadınız’ sadece park bahçeler müdürlüğü 11 adet yeni park yapmış. Çimlik dediğiniz alan 30 bin metrekare, dikilen ağaç 50 bin, dikilen mevsimlik çiçek 26 bin, revizyonu yapılan park 38, nerede yaşıyorlar, ne yapıyorlar bunlar ben de anlamıyorum. Şimdi yeni moda, ‘Sinirleniyorum, gidiyorum’ Git! Daha sağlıklı bir ortam” dedi.

CHP’Lİ KAFALI, “ŞOVLARINI İZLER ARKADAŞLAR”

CHP Bayraklı Meclis Üyesi Gökhan Kafalı, “Abdullah Bey keşke burada olsaydı.2004 2016 yıllarında arasında İzmir yüzde 10.6’lık bir pay, vergi vermiş. Bunun karşılığında kamuya ödenen maaşlarla birlikte yüzde 2’lik yatırım almış. Hükümet İzmir’e, kamu maaşlarıyla 9.9 milyarlık yatırım yapmış, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise tek başına 11.9 milyarlık yatırım yapmış. Yani merkezi hükümetin kişi başına düşen yatırımı 407 liraya gelirken Büyükşehir’in kişi başına yaptığı yatırım 545 lirayı aşmış. Sadece bu bile yeterli. Bu rakamlar Yerel Kalkınma ve Mali Yatırım Stratejisi açısından Prof. Dr. Oğuz Esen’in raporudur bu da kayıtlara geçsin. Keşke terk etmeselerdi ama şovlarını facebook’tan izliyordur arkadaşlar şu an” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum