İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İzBB) kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yer alan
Örnekköy 3. etaptaki toplamda 48 bin metrekarelik inşaat alanı içinde 300 metrekarelik alanda hatalı beton kullanımı ve demir eksikliği olduğu öne sürüldü. Bunun üzerine söz konusu imalat İzBB tarafından mühürlendi. Yüklenici firma tarafından yapıldığı öne sürülen eylem sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nce ilgili bölümün yıkılmasına karar verildi. Olayla ilgili siyasi tartışmalar devam ederken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
Tunç Soyer, konuya ilişkin İz Gazete’ye açıklamalarda bulundu.
Alkışlanması gerekirken…
İzBB’nin şirketi İZBETON çatısı altında kooperatif modeliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmasında meydana olaydaki yüklenici firma hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, söz konusu yüklenicinin İZBETON değil taşeron şirket olduğunu belirterek, “48 bin metrekarelik bir inşaattan söz ediyoruz, onlarca şirket taşeron hizmeti veriyor. Burada önemli olan şu; biz, kendi yaptığımız işi durduracak kadar bu işe ehemmiyet veriyoruz. Bu aksine alkışlanması, teşekkür edilmesi gereken bir şey iken buradan bir anlam çıkartılıp ‘yanlış imalat yapılıyor’ denmesi… Tespiti biz yapmışız, biz durdurmuşuz, biz mühürlemişiz” ifadelerini kullandı.
Bir tane örneği var mı?
‘Buna benzer bir olay AKP’li bir belediyede ya da bir hükümet projesinde olsaydı, sizce aynı hassasiyet ve şeffaflık gösterilir miydi?’ sorusuna da yanıt veren Başkan Soyer, açık tanımlama yapmaksızın 6 Şubat depremlerine atıfta bulunarak şöyle konuştu: “Bu kadar kayıp yaşanmazdı. Bizim gösterdiğimiz duyarlılığı; o kadar imalat yapan TOKİ ya da kentsel dönüşüm çalışmaları… Acaba, hiç kendi kendini durduran, mühürleyen bir örnek var mı? Türkiye’de bir tane bile böyle örnek var mı?”
Hata olmayadabilir
Hatalı bir işlem olup olmadığına yönelik kesin ve somutluk kazanmış bir şey olmadığını ancak kontrol mekanizmasının işletilmesi gerektiğini düşündükleri için mühürleme işlemi yaptıklarını kaydeden Başkan Soyer, “Yüklenici firma, hiçbir şeyi hatalı yapmadığını ifade ediyor, ‘Üniversite gelip kontrol etsin, bizim hata yapmadığımız ortaya çıkacak’ diyor. Belki de hatalı yapılan hiçbir şey yok. Biz sadece o anda o kontrol mekanizması işletilmediği için, bunun olması gerektiğini söyledik ve bu eksiklik nedeniyle mühürledik, ‘Bütün bunları bizim kontrolörümüzün görmesi lazım’ dedik. O yapılmadığı için bu süreç bu şekilde gelişti. Hatalı olduğundan emin olduğumuz bir şey yok, belki de firma haklı… Ama biz bu kısmıyla ilgilenmiyoruz, biz kontrolün eksiksiz yapılması gerektiğini düşündüğümüz için mühürlüyoruz. Onlar da anlayış gösteriyorlar ve yıkıyorlar, yoksa haklarını arama yoluna da gidebilirler” diye konuştu.
İş dursun istiyorlar
AKP’li siyasilerin söz konusu olayda yaptığı açıklamalarının da hatırlatılması üzerine Başkan Soyer, “Onların istediği şu; iş yapılmasın, iş dursun… Dolayısıyla da proje çöksün. Arzu edilen bu!” dedi.
Yalanın karşılığı olmaz
AKP’li siyasilerin bu tür söylemlerinin vatandaş nezdinde karşılığı olup olmayacağına ilişkin de soruyu yanıtlayan Başkan Soyer, “Yalanın karşılığı olmaz. Bir yere kadar kandırırsınız, bir yere kadar ikna edersiniz ama yalan, sürdürülebilir bir şey değildir. Dolayısıyla da karşılığı olmaz” açıklamasını yaptı.
Algı yaratmaya çalışıyorlar
Başkan Soyer, ‘Siyasi iktidar yakınlığıyla bilinen bazı medya kuruluşları sanki inşaatının tamamında hata yapılmış gibi manşetler attı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Tamamen algı yaratmaya çalışıyorlar.”