Başkan Selvitopu,"Kimlerin engellediğini biliyoruz. İki yıl kimin beklettiğini biliyoruz"

Can Radyo'da Birol Soylu ile 10. Köy Programının Konuğu Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu oldu.

Başkan Selvitopu,"Kimlerin engellediğini biliyoruz. İki yıl kimin beklettiğini biliyoruz"

Can Radyo'da Birol Soylu ile 10. Köy Programının Konuğu Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu oldu.

Başkan Selvitopu,
04 Mart 2021 - 13:29

Çarpıcı açıklamalarda bulunan Selvitopu kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili,"Kentsel dönüşüm alanlarıyla ucube alanlar yaratmamalıyız" ifadelerini kullandı. Selvitopu, İzmir Demokrasi Üniversitesine ait 80 hektarlık alanın 42 hektarına TOKİ tarfından konut yapılmak istenmesine itiraz etmeleri üzerine bazı çevrelerin dar gelirliye karşı çıkıyor diye algı yaratmasına tepki gösterdi. 

2020 yılının genel değerlendirmesini yapan Selvitopu,"2020 yılı yaşamımızı büyük oranda etkileyen pandemiyle mücade ile geçti. Umarım en kısa zamanda son bulur. Aynı zamanda yaşanan deprem hayatı olumsuz etkiledi. Hayatını kaybedenlere  Allahtan rahmet diliyoruz. Depremin yaraları sarılıyor. Önemli olan afetlere karşı hazırlıklı olmak. Deprem öldürmez bina öldürür. Daha sağlam binalar yapmak gerekli. Bu yıla da sel ile başladık. İzmir onunda üstünden geldik." ifadelerini kullandı.
 

"Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm alanına sahip ilçesi Karabağlar’da" 


İzmir depreminden sonra gündeme gelen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Selvitopu,"Şu anda en hızlı ilerleyen proje İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Uzundere'deki kentsel dönüşüm projesi.İzmir'de şu anda en önde giden proje o. Örnekköy, Ege Mahallesi'nde, Ballıkuyu'da Aktepe Emrez'de var. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin pekçok noktasında kentsel dönüşüm projelerini devam ettiriyor. Diğer taraftan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı kanuna göre ilan ettiği ve çalışmalarını sürdürdüğü çalışmalar var.  540 hektarlık bir alanda var ancak şu an projeleri hazır değil. 

Bakanlık tarafından Salih Omutak bölgesinde 74 hektarlık bir alanda bir proje çalışması yapıldı. Bakanlık yapılan itirazları dikkate almadı. Yargı da planlarla ilgili iptal kararı verdi. Bunun nedeni de gerekli alt yapının, yeşil alanın, sosyal alanların olmaması. Kentsel dönüşüm projeleriyle dönüştürülemeyecek alanlar yaratılmamalı. Kentsel dönüşüm alanlarıyla ucube alanlar yaratmamalıyız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği kriterler var. Yeterli yeşil alanın olmadığı, alt yapının olmadığı yerlerde kentsel dönüşüm yapılmamalı. Kentleşme kriterlerine uygun projeler üretilmeli. Doğru projenin yanında olmaya her zaman hazırız. Buradaki amaç şu olmalı ... Bir an önce projeler hazırlanmalı ve hayata geçmeli.  Çünkü orada dokuz yıllık bir zaman kaybı var. Bizim ilk kentsel dönüşüm projemiz Cennetçeşme'ydi. Cennetçeşme 48 hektarlık bir alandı. Bakanlar Kurulundan onay çıkmadı. Bizim başvurumuzdan sonra çıkan 6306 sayılı yasa kapsamına alındı. O zaman 540 hektarlık alana dahil edildi. Eğer o zaman onaylansaydı Uzundere projesinin önüne geçecekti. Bu yaşananalar zaman içinde unutuluyor ve sanki belediyeler yapmıyormuş gibi lanse ediliyor. Kimlerin engellediğini biliyoruz. İki yıl kimin beklettiğini biliyoruz." dedi. 

Uzundere Mahallesi sınırlarındaki İzmir Demokrasi Üniversitesine ait 80 hektarlık alanın 42 hektarına TOKİ tarfından konut yapılmak istenmesi tartışmaları hakkında konuşan Selvitopu, “İzmir kamuoyuna mal olan bir konu…80 hektarlık bir alan var. Bu alanın tamamı hazine arazi idi. Sonra TOKİ’ye devredildi. Ondan sonra Karabağlar’da üniversite alanı olması için çalışmalarımız oldu. Yerleşke lazımdı Demokrasi Üniversitesine…Bu talep TOKİ’ye gitti. Planlamayı bakanlık yapıyor. Yapılan planlarda 38 hektarı üniversiteye ayrıldı. 42 hektarın da ayrılmasını talep ettik üniversiteye…Ancak bu talebimiz dikkate alınmadı. Alınmayınca imar mevzuatına göre yargıya gittik. Yargı konut alanı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Biz üniversiteye karşıymış gibi algı yaratılmaya çalışıldı. Üniversite konusu gündeme getiren belediyedir, STK’lardır. AKP ilçe başkanı da destek oldu. Yargı karar verdi. Konut yapılması doğru değil dedi. Bilirkişi raporuna göre böyle bir karar verdi. Üzerine yeni bir karar yok iken TOKİ yapım ihalesi gerçekleşti. Bunun hukuken doğru olmadığını söylüyoruz. Hukuk herkese lazım! Hukuk sürecinin tamamlanmasının doğru olduğunu söylüyorum. 80 hektarın tamamı üniversiteye ayrılmalı. Bunlar oturup görüşülebilir. Arazinin yapısını belki değerlendirmek gerekir. Bizden görüş istendi. 12 Şubat’ta onaylanan bir plan geldi. İmar planında hiçbir değişiklik yok! Sadece ufak tefek değişiklikler var. Bu eski planın aynısı. Aklımız, beynimiz, gözümüz var. Gördüğümüzü başka türlü mü anlatacaktık? İtiraz hakları var. Görüşümüzü ileteceğiz bakanlığa. Hukuki süreç tamamlanmadan yapım ihalesine geçilmesine doğru bulmuyoruz” dedi.

‘Orada dar gelirli alilere konut yapılacak, belediyeye başkanı engelliyor’ algısı yaratıyorlar


"‘Orada dar gelirli alilere konut yapılacak, belediyeye başkanı engelliyor’ algısı yaratıyorlar. O zaman biz de ‘Fakir fukara öğrencileri okuyacak onu mu engellemeye çalışıyorsunuz’ diyelim.  Tabi de dar gelirliye ev yapılacak. 540 hektarlık alanda neden yapılmıyor? Burada yapılabilir. Biz de elimizden geleni yaparız.  Bunu da bir farklı inatlaşma gibi görmüyoruz. Bu kamu sorumluluğu…Ama bunu saptırarak farklı boyutlara taşımak doğru değil. Oturup üzerinde çözümler bulunur. Baştan tavrımız ne ise şimdide aynı…İlk başta buraya dar gelirli ailelere konut yapılacak diye bir şey yoktu. Yeni ortaya atılan bir söylem. Başvurular alınmış. Olabilir ama çözüm bulunabilir. AK Parti içerisinde tamamı üniversite olanı olmasınI isteyen arkadaşlar vardır. Belediye meclisinde üniversite alanın tamamı üniversite alanı olsun. Poligon Deresinin tamamı rekreasyon alanı olsun diye temenni kararı var. Milli Savunma bakanlığına ilettik. Bakanlık, ‘biz orayı askeri tesis olarak kullanmaya devam edeceğiz’ dedi. Eğer askeri tesis başka yere taşınırsa oranın rekreasyon alanı olmasını istiyoruz”

Boş arazilere konut yapılmasını doğru bulmuyoruz!


“Biz Karabağlar’ın geneli için revizyon imar planı yaptık. 30 yıl öngörüsüyle hazırlandı. 2050 yıllardaki konut stoğu öngörümüz var. Boş alanlarda konut yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bunu yaparsa hepimizin tartıştığı konuyu ötelemiş olursunuz. Yani kentsel dönüşümü engellemiş olursanız. Konut ihtiyacının dönüşüm alanında karşılanması gerekir. Özellikle 540 hektar içerisinde…Bu olursa İzmir kazanır”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum