BAŞKAN ARDA 'DURAN ADAM EYLEMİ' ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ: EVET, BU ŞOVSA ŞOV YAPIYORUM

BAŞKAN ARDA 'DURAN ADAM EYLEMİ' ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ: EVET, BU ŞOVSA ŞOV YAPIYORUM

BAŞKAN ARDA 'DURAN ADAM EYLEMİ' ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ: EVET, BU ŞOVSA ŞOV YAPIYORUM
24 Eylül 2021 - 18:53

Can Radyo'da Nejdet Kubilay ile Doğru Sinyal Programının Konuğu Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda oldu. "İzmir'in Çernobil'i" olarak bilinen Gaziemir'deki eski kurşun ve döküm fabrikası alanının temizlenmesi için duran adam eylemi yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'dan 'şov yapıyor' diyenlere cevap geldi. Arda, "Türkiye'nin pekçok yerinden telefonlar aldık, destek gördük. Bir kamuoyu oluşturduk. Evet, bu şovsa şov yapıyorum." ifadelerini kullandı.


İzmir Gaziemir'de halk arasında 'İzmir'in Çernobil'i olarak bilinen kurşun fabrikasının temizlenmesi için yoğun mesai harcayan ve kamuoyu oluşturmak iin durma eylemi başlatan Başkan Arda eleştirilere cevap verdi.  

Arda,"14 yıldır mücadelesi verilen bir sorundu. Ben belediye başkanı olarak 2.5 yıl önce bu mücadeleye katıldım. Ben bölgem Gaziemir olduğu için bu mücadeleyi sürdürüyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracatlarımız oldu ancak tatmin eden cevaplar almadık. Bundan dolayı kamuoyunun dikkatini çekmek istedik. Burada yapılmak istenen oranın bilimsel olarak incelenmesi ve temizlenmesi. Dikkat çekmek istedik. 'şov yapıyorsun' diyenler oldu. Bu şov yapmaksa evet şov yaptım. Ülkenin pekçok yerinden telefon aldım. Ülkenin, kamuoyunun dikkatini çektim. Belediye başkanlarımız, İzmir Büyükşehir Başkanımız her cuma eylemimize katkı sundular. Bırakın temizliği o atıkların nereden geldiği, getirildiği ile ilgili bir çalışma bile yok.  Orayı temizlemek bize nasip olalacak. Ben namus sözü verdim." şeklinde konuştu. 


Vatandaşın bir kuruşunu bile ziyan etmediklerini dile getiren Arda,"Temizlikte taşerondan kurtulduk. Bu çok önemli bir yatırımdı. Ben size küçük bir hesap yapayım. Bize günde yaklaşık 10 düğün davetiyesi 5-6 cenaze daveti yeliyor.Günde toplam 20 davet geliyor. Hepsine çiçek göndersem 2 buçuk yılda 800 bin lira yapar. Hiçbir yerde Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda adına yollanmış bir çiçek göremezsiniz. Belediyenin parasıyla reklam yapmam. Giysi atıklarıyla ilgili geri dönüşüm atıklarıyla ilgili ihale yaptım. Oradan kaynak sağlıyoruz. Yeni kaynaklar oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

Gaziemir'in istihdam projesi CVBANK hakkında bilgi veren Arda,"CVBANK bizden önceki bir uygulamaydı, biz de devam ettiriyoruz. Pandemi süreci Gaziemir'deki firmalara ulaşma konusunda olumsuz etkilendik. Ancak ben hala firmalara ziyaretlerde bulunuyorum. Bu firmaların nitelikli elemanlara ihtiyacı  var. Biz de halk eğitimle birlikte eğitim programları hazırlıyoruz." 

Sosyal market projesi ile belediye bütçesine yük olmadan 600 aileye dokunduklarını söyleyen Arda şöyle konuştu:

"Sosyal market bizim seçim bildirgemizde olan bir projeydi ve bunu çok kısa sürede hayata geçirdik. Ege serbest bölge işleticisi ESBAŞ şirketinin bize ilk başta katkıları oldu. Dezavantajlı aileleri o sosyal marketten faydalandırıyoruz. Hep söylüyoruz aslında burası bir iyilik projesi. Hayırsever vatandaşlarımız katkıda bulunuyor, bizde dezavantajlı ailelerle buluşturuyoruz. 350 aile ile başladık. Şu anda bu sayı 600 aileye çıktı.  Katkı koymak isteyen vatandaşlarımız bize ayni yardım yapabilir, ya da nakit desteğinde bulunabilir bunun için de Gaziemir Gönüllü Kadınlar  Derneğimiz var. Bu dernek üzerinden bağışlarını yapabilirler. Derneğin amaç ve faaliyetleri arasında bütün bu konular var. Dernek, sosyal marketin bütün ihtyaçlarını karşılıyor."
Kadına yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, kadınların üretimde destekleneceği Porta Kafe 2'nin yakın zamanda biteceği müjdesini verdi. 

Arda,"Kamusal alanları genişletmek gibi br derdim vardı. Porta 1 açıldıktan sonra ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gördüm. 16 kadının çalıştığı bir mutfağı var. Bu mutfakta Üretici Kadın Kooperatifi çalışıyor. 4 saatlik vardiyalarla çalışıyorlar. Orada üretiyorlar, mümkün olduğunca zarar etmeyecek şekilde fiyatlarımızda belirlenmiştir. Açıldığı günden beri sürekli dolu. İkincisinin ihalesini yaptık. Bir iki ay içinde bitecek. Porta1 30 kişiyi istihdam ediyor.  Porta 2'de çalışan sayısı daha da fazla olacak."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum