ABD’de her gün üç kadın öldürülüyor

ABD’de her gün üç kadın öldürülüyor

ABD’de her gün üç kadın öldürülüyor
08 Ekim 2020 - 15:01

ABD'de kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili çarpıcı bir rapor yayımlandı. Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı'nın hazırladığı rapora göre, ülkede dakikada ortalama 24 kadın erkek şiddetine maruz kalırken bu oran yılda 12 milyon kadına ulaştı.

21 KAT FAZLA ÖLÜM RİSKİ

Ülkede her dört kadından birinin eşi veya partneri tarafından fiziksel şiddete uğradığı belirtilen raporda, bu kadınların en fazla 18-24 yaş grubunda oldukları kaydedildi.

Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı'na günde yaklaşık 20 bin şiddet ihbarı geldiği belirtilen raporda, "Fiziksel şiddet ve cinsel saldırılara maruz kalan kadınlara ekonomik, psikolojik, sosyal destek için ayrılan kaynakların yeterli olmadığı" ifade edildi.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ise 2010-2017'de cinayetlerde hayatını kaybeden kadın sayısının geçen 10 yıla kıyasla yüzde 26 artış gösterdiğini vurguladı. "Diğer gelişmiş ekonomiye sahip ülkeler" ile kıyaslandığında ülkedeki kadınların 21 kat fazla ölüm riski taşıdığını ifade etti.

CİNSEL ŞİDDET ARTIŞTA

Colorado merkezli Aile İçi Şiddete Karşı Ulusal Koalisyon (NCADV) adlı kuruluşun hazırladığı raporda ise ABD'deki her beş kadından birinin tecavüze maruz kaldığ kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum