Halil Çiftçi

Halil Çiftçi

Liyakat

03 Temmuz 2019 - 16:45

Son yıllarda ,özellikle akp döneminde en çok duyduğumuz  kelimedir  "liyakat "hemen herkesin dilinde. Evet gerçekten ülke geleceği için hayati bir konu. Yani atalarımızın dediği gibi  "ekmeği, emekçiye vermek " liyakatin halk dilinde gerçek anlamı bu.

Eğer devlette liyakati yok sayarak, tek özelliği güç  sahibi iktidar yandaşı kişileri ,hiç bir fikri dahi olmayan kurumların karar veren konumuna getirirsen, devletin temeline darbe vurmuş olursun ve  bu ülke için yapılacak en büyük kötülüğü yapmış olursun.

Devlette liyakatı yok sayarak ülkenin can damarı kurumlara, sadece bizim oğlan diye atama yaparsan bunun sonucunda, devlet halktan kopar üretemez, dışa bağımlılık artar.

Eğitim, ekonomi, adalet  tüm sistem karmakarışık hale gelir, "tek adamlık güçlenir!"
Ülke ; tüm koltuklari fazlası ile dolu ama yönetemez duruma gelir .
Ticaret savaşlarının hakim olduğu dünyada yedi düvel bize düşman demek  söylemde olmaz. Ruslar füze satar, Amerikalılar uçak, Katar silah.

Ve bunları para vererek satin alana da, "neden üretemiyoruz?" demek yerine, kahraman ilan etmeye devam edersek bunun adı vatanseverlik olmaz olsa olsa vatana ihanet olur.

Bu ülkede; konusunda uzman, devlet işleyişini iyi bilen, devletin yetiştirdiği vatansever bürokratları, akademisyenleri, aydınları var. İyiki de hâlâ varlar.

Saygılarımla

YORUMLAR

  • 0 Yorum