Göstere Göstere
Halil Çiftçi

Halil Çiftçi

Göstere Göstere

25 Haziran 2019 - 14:26

Doksanlı yıllar ,Laleli, Beyazıt bölgesinde turizm sektöründe çalışıyorum. SSCB dağılmış Ruslar ülkemizi turizm bölgesi seçmiş akın akın ülkemize geliyorlar .

Gelenler de hani öyle boş insanlar değil. Hemen hepsi okumuş alanında uzman en azı üniversite bitirmiş insanlar .Tabi o dönemlerde Laleli Beyazıt esnafı mal sahipleri durumdan memmun. Valiz ticareti iyi gelir getiriyor herkes çok mutlu .

Yine aynı dönemde beyazıt laleli bölgesi cuma günleri sıkıntılı. Her cuma çıkışı yürüyüşler sloganlar taşkınliklar neler neler. Cuma günleri ne esnaf iş yapabiliyor ne de turist o bölgeleri gönlünce gezebiliyor. Çok büyük bir sıkıntı  olsa da bu eylemci takım istikrarla her cuma namazı çıkışı bu eymenlere devam etti.

Rahatsız edici ama dikkate alınmayan bu eylemci gurubun aylar sonra önlerine o dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı geçmeye başladı. Çok geçmeden bu eylemci ekip o dönemin Refah Partisi lideri aynı zamanda bu eylemci ekibinde duygusal bağlantısı olan bir lider olmasına rağmen dinlenmedi ve bu eylemci küçük azınlık parti kurarak devrimini gerçekleştirdi. O zaman o mutlu esnaf sessiz kaldı, daha doğrusu rahatsız ama duyarsızdı.

Yakın tarihimiz olan bu sistemli hareket kimsenin dikkatini çekmeden çığ gibi büyüdü ve TC' nin anayasasını değiştirecek hale geldi.

Tek adamdı artık. Güçlendi. Vakıflar, ihaleler, medya, sivil toplum örgütleri TSK, polis bekçi derken koca bir silahlı örgüt oluşurdu. Sosyal devlet adı altında fakir fukaraya ufak yardımlarla kendine hayran bıraktı .

Bu süreci bilmeyenimiz yoktur .

Tabi bu çığ gibi büyüyen azınlık bir dev olmuştu, tüm güçler elindeydi artık  devlet yönetimi liyakatsiz eğitimsiz parti militanı insanların eline geçmişti. Artık herşey bitti dediğimizde İstanbul'dan bir Anadolu delikanlısı çıktı ve İstanbul seçimlerini aldı.

Yeniden heyecan umut oldu insanlara.

Evet belki kadrolardan bu Beyazıt eylemcilerini yok etmek mümkün değil ama Atatürk'ün askerleri vatanının sahibi olduğunu gösterdi, bu yaşadıklarımız azınlık hareketini  unutmadan bundan sonraki süreci değerlendirmeli.

Daha önce başardık.

Yine başarabiliriz.

Sevgilerimle...

YORUMLAR

  • 0 Yorum