BENİM DEDEM...
Halil Çiftçi

Halil Çiftçi

BENİM DEDEM...

26 Temmuz 2019 - 12:03

Gün çok erken başlar bizim oralarda, daha güneş doğmadan.
İnsanları esmerdir, yüz karası degil, gün karasıdır yüzlerindeki esmerlik.
Ne zaman uyuyup ne zaman uyandığını görmedigim nenem, her dakika çalışan dedemin her anı doludur.

Mutlaka bir işi vardır dedemin.
Arada evimizin önündeki çok ise yarayan kimi zaman hayvanlarına tuz öğütülen, kimi zaman mahallenin toplantı masası, çocukların en büyük oyun alanı olan tuz taşına otururdu dedem. Birinci sigarasını yakar, sevgiyle bakardı etrafına. Her geçenin selam verdiği, nenemle önemli konuşmalar yaptığı zamandı o an.

Tam da sırası derdim. Hemen yanaşırdım yanına bacaklarının arasına iyice sokulurdum dedemin. Elini başıma koyar öyle bir güzel bakardı ki öyle güven verirdi ki orası, hiç birşey korkutamazdı beni kendimi asla kimsenin giremeyeceği kocaman bir kalenin içinde sanırdım.

Yeleğinin cebinden iki parmağını sokarak bozuk para çıkarır verirdi bana hemen ayrılırdım kalemden, mahalle bakkalının yolu hiç bitmeyecek gibi koşarak giderdim çarşıya. O satın aldığım gofretin tadı tarif edilemezdi. Anadolu çocuklarının zorlukla geçen çocukluğu bende hiç te öyle değildi. Evet çok çalışırdım yağmurda ıslanırdım, soguk ayaz içime işlerdi bir metreyi aşkın karın içinde top oynardık hayvanların şu içebilmek için köyün önünden geçen çaýın buzunu kırardık ayaklarımızda kara lastiklerimizle. Çok güzel kıyafetlerimiz yoktu ama çok mutluyduk, sevgiyle büyüdük.

Şimdi arada dalar birazda hüzünlenerek anarım o yılları. Çok ta özlerim. Şimdi daha iyi anlıyorum nenemim dedemin ne zor hayatı olduğunu. Bizleri hayata hazırlamak için her hareketinin kütüphane kadar değerli bilgiler içerdiğini. Sevginin merhametin önemini, çalışmanın sadece kendine değil ülkenin birliği ve devamı için önemini. Emeksiz kazanılan paranın değersizliğini, Sevgiyle büyütülen çocukların önemini. Hak yememeyi, haksızlık karşısında susmamayı. Şimdi daha iyi anlıyorum dedemin o taşın üzerinde otururken neler düşündüğünü...

Nur içinde uyu dedem.
Saygılarımla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum